přeskočit k navigaci »

Úvod > Kalendář akcí > Tajemná a léčivá místa Karlovarska

Tajemná a léčivá místa Karlovarska

 
Tajemná a léčivá místa Karlovarska
 

Kde jinde u nás najdeme místa, která rozdávají zdraví? Místa plná léčivých studánek, divokých řek a potoků, hlubokých lesů i malebných hor a současně také krajinu silně narušenou činností člověka?

I ta však jakoby v sobě kumulovala svoji sílu a s pomocí velkého množství minerálních pramenů vyvěrajících z hlubin země na nás má blahodárný vliv. Od nejstarších dob lákala nejen dávné kmeny k usídlení, ale i v dobách historických movité, podnikavé lidi a šlechtu, po nichž zde zůstalo množství překrásných památek, zámků, parků, lázeňských budov, hospodářských dvorců… Tyto kontrasty jsme vnímali velmi citlivě a snažili jsme se je uchopit a ztvárnit nejen jako obrazy, ale především fotografie. Jejich výběr pro tuto výstavu v krásném prostředí restaurovaného areálu bývalého kláštera v Ostrově jsme proto zaměřili spíše na zachycení netradiční podoby míst, kde tajemství vzbuzuje pozitivní ladění diváka a naopak léčivá místa navozují tajemství své dosud neodhalené síly.

Mgr. Marie Holečková, nakladatelka a fotografka poznala Karlovarsko zejména při spolupráci se spisovatelem PhDr. Stanislavem Burachovičem, s nímž se podílela na vzniku řady knih, například „Tajemství a mystéria Karlovarska“, „Slavní návštěvníci Karlových Varů“ nebo „Génius loci Karlovarska“. Rovněž spolupráce se spisovatelem Otomarem Dvořákem na knihách
„Ohře – měsíční řeka“ a „O řece a lidech“, věnovaných krásné řece Ohři, ji znovu přenesla na tato půvabná místa a dala jí tak příležitost zachytit zdejší  krajinu novým neotřelým způsobem. Její jedinečné fotografie a postřehy z putování nás provází všemi jejími knihami, do kterých dnes a denně vkládá své nadšení při odhalování skrytých sil krajiny.

Petra Mejstříková je profesionální fotografka, která v Karlových Varech několik let žila a procestovala celou zdejší krajinu. Její poetické záběry zachycují nejen krásu, ale i jakýsi spodní tón, kterým zdejší dramatická krajina zvučí. V současnosti úzce spolupracuje na vzniku knih s Marií Holečkovou jak
po grafické stránce, tak po té fotografické. Spolu s ní již rovněž uskutečnila několik výstav zejména v Galerii Holandský dům v Berouně, ale také na dalších místech České republiky.     

Akademický malíř Viktor Žabinský, absolvent ateliéru Františka Jiroudka na Akademii výtvarných umění v Praze, se věnuje především krajinářství – jeho malebná zákoutí krajiny i venkovské architektury, tak typické pro českou krajinu,  jsou jako dotyky snu a tušení jiné reality.

Jiří Pavlis, fotograf a básník, tak trochu koketoval v mládí s fotoaparátem, aby nakonec zamířil k literatuře a založil Literární klub Beroun. Vedle publikování své poezie od roku 2000 znovu objevuje svět fotografie, aby se zanedlouho stal členem Fotoklubu Beroun. S jeho členy vystavoval v Rabasově galerii v Rakovníku, na Skalce v Mníšku pod Brdy, v Galerii Holandský dům v Berouně i Městské galerii v Berouně a na dalších místech Středočeského kraje. Přestože říká: „Dnes už asi není ta správná doba pro poezii, lidé mají k sobě dál a času míň,“ jeho fotografie nabízejí citlivou tvář krajiny, která inspiruje diváka, aby se za jejími půvaby sám vydal…

Vernisáž výstavy se bude konat 4. 4. 2017 od 17 hodin v Oranžerii Václava Havla. Výstavu zahájí PhDr. Stanislav Burachovič.

 
Datum: 4.4.2017 - 30.4.2017
typ akce: Výstavy
Město: 36301 Ostrov
Místo: Městská knihovna Ostrov
pořadatel: Městská knihovna Ostrov
info@mkostrov.cz

Místo konání na mapě

« zpět na seznam akcí

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz