přeskočit k navigaci »

Úvod > Architektonické památky > Dlouhá Lomnice - kaple sv. Petra a Pavla

Dlouhá Lomnice - kaple sv. Petra a Pavla

Dlouhá Lomnice - kaple sv. Petra a Pavla |
 

Obec: Dlouhá Lomnice (Lang-Lammitz)

Okres: Karlovy Vary

GPS: 50°9'34.236"N, 12°59'15.300"E

Stav: zaniklé

Přístupnost: zaniklé

Historie objektu

Pozdně barokní obecní kaple sv. Petra a Pavla byla postavena v roce 1774 na místě starší dřevěné kaple ve svahu nad silnicí uprostřed obce Dlouhá Lomnice (Lang Lammitz). Obec tehdy obdržela povolení konat v kapli bohoslužby. V roce 1876 byly do zvoničky kaple zakoupeny dva zvony z roku 1815 z farního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Žalmanově, kam byly tehdy pořízeny nové zvony. Během první světové války byl jeden ze zvonů kaple snesen a odvezen na válečné účely. Roku 1937 byly ve štítu kaple instalovány kruhové hodiny. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války přestala být kaple užívána a postupně chátrala. V šedesátých letech 20. století byla již kaple ve špatném stavu, interiér kaple byl vyrabován a hodiny a zvon byly ukradeny. Po nárazu nákladního vozu do zadní části kaple a jejím poškození, byla nakonec v únoru roku 1968 bývalá kaple zbořena.

 

Popis objektu

Velká obdélná barokní kaple o rozměrech asi 7 x 5,5 m s polokruhově zakončeným presbytářem, krytá sedlovou, nad závěrem zvalbenou střechou s mohutnou osmibokou sloupkovou zvoničkou s cibulovou bání nad průčelím. Kaple bývala vysoká asi 8 m, s věžičkou 14 m. Vstupní průčelí s obdélným vchodem a obdélným oknem v ose bývalo nad profilovanou římsou završeno trojúhelníkovým štítem s kruhovými hodinami z roku 1937. Po stranách lodi měla kaple po jednom kasulovém okně. Vnější stěny kaple bývaly členěny lizénovými rámci. Ke vchodu do kaple vedlo dvouramenné schodiště.
Vnitřní zařízení kaple tvořil barokní hlavní oltář s obrazem Panny Marie Neposkvrněného početí (Immaculata) a asi metr vysokými dřevěnými sochami patronů kaple apoštolů sv. Petra a Pavla. Presbytář kaple býval uzavřen mřížkou pro přijímání. Při levé straně triumfálního oblouku bývala postavena kazatelna. Nad vchodem bývala vynesena kruchta s harmoniem, zakoupeným v roce 1893. Při každé boční stěně lodi bývaly postaveny dvě jednoduché lavice.
Ve zvoničce bývaly umístěny dva zvony z roku 1815, visící do roku 1876 v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Žalmanově. Jeden z nich byl však během 1. světové války zabaven na válečné účely.

 

Fotodokumentace

Dlouhá Lomnice - kaple sv. Petra a Pavla | kaple sv. Petra a Pavla v Dlouhé Lomnici před rokem 1968
Dlouhá Lomnice - kaple sv. Petra a Pavla | kaple sv. Petra a Pavla v Dlouhé Lomnici v roce 1963
Dlouhá Lomnice - kaple sv. Petra a Pavla | kaple sv. Petra a Pavla v Dlouhé Lomnici - leden 1965
Dlouhá Lomnice - kaple sv. Petra a Pavla | zchátralá kaple sv. Petra a Pavla v době před rokem 1963
 

Použitá literatura

Träger, G. 1993 : Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 28

 
 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 

Podobné objekty na Karlovarsku

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz