Úvod > Architektonické památky > Velichov - pomník obětem 1. světové války
Velichov - pomník obětem 1. světové války

Pomník obětem 1. světové války byl vytvořen neznámým autorem patrně ve 20. letech 20. století ze hřbitovního kříže na pěšině uprostřed hřbitova za farním kostelem Nanebevzetí Panny Marie na severním okraji obce Velichov (Welchau). Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci 2. světové války však přestal být pomník udržován a postupně zchátral.
Objekt: pomník v podobě železného kříže na kamenném podstavci
Typologie: pomníky a památníky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Velichov (Welchau)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na hřbitově za kostelem Nanebevzetí Panny Marie na severním okraji obce
GPS: 50°17'11.899"N, 13°0'43.627"E
Období vzniku: 20. léta 20. století
Architekt: neznámý
Materiál: žula, litina
Období devastace: po roce 1945
Stav: zchátralé
Přístupnost: otevírací hodiny
Historie objektu
Pomník obětem 1. světové války byl vytvořen neznámým autorem patrně ve dvacátých letech 20. století z původně hřbitovního kříže z konce 19. století na pěšině uprostřed hřbitova za farním kostelem Nanebevzetí Panny Marie na severním okraji obce Velichov (Welchau). První pamětní deska obětem první světové války se jmény všech padlých z velichovské farnosti byla odhalena již dne 31. října 1920 v předsíni kostela Nanebevzetí Panny Marie.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestal být pomník udržován a postupně chátral. Patrně koncem 20. století byl podstavec kříže natřen zelenou barvou. Někdy na přelomu let 2013-2014 byla z kříže odcizena litinová plastika Ukřižovaného Ježíše Krista.
Popis objektu
Pomník tvoří železný kříž na kamenném podstavci. Masivní vysoký litý železný vrcholový křížkový kříž nesl původně na přední straně litinovou plastiku Ukřižovaného Ježíše Krista. Na křížení ramen je vyveden nápis „INRI“ (zkratka latinských slov Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský).
Kříž je umístěn na vrcholu hranolového žulového podstavce s profilovanou horní římsou a profilovanou hranolovou patkou. Ve větším obdélném mělkém výklenku původní desky hřbitovního kříže na přední straně podstavce je druhotně vsazena obdélná nápisová deska s malovaným německým věnovacím nápisem: „DEN OPFERN DES WELTKRIEGS“ (Obětem svatové války). Základnu podstavce tvoří mohutný hranolový sokl. Podstavec je postaven na kamenném stupni.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Wieser, S. 2009 : Pomníky padlých ve válkách, zejména v té první světové válce, 98, XVIII. Historický seminář Karla Nejdla, Karlovy Vary, 89/99