přeskočit k navigaci »

Karlovarsko bylo první. Teď přidám další okresy

30.08.2012

 zařazeno v kategorii: Aktuality | komentáře: 0

 
 
 |

Jaroslav Vyčichlo z Karlových Varů je autorem webu Památky a příroda Karlovarska, kde lze najít zajímavé a ucelené informace o hradech, kapličkách či zaniklých tvrzích. Zmapoval Karlovarsko a nyní chce dát dohromady celý kraj.

KARLOVY VARY Nejdřív ho zajímaly hlavně české hrady. Pak Jaroslav Vyčichlo usoudil, že cestovat po republice je o něco časově náročnější než jen po kraji. Protože tu není hradů tolik, přidal k nim i ostatní místní památky. A aby lidem nebylo líto, že on má čas jezdit po památkách a oni ne, založil koncem roku 2009 web Památky a příroda Karlovarska. Díky němu teď může kdokoli na webu najít informace, které by jinde jen stěží objevil. Ať už o smírčích křížích, zaniklých tvrzích, nebo kaplích regionu.
Stránky se pořád rozvíjí. Hlavní myšlenka je zaznamenat každý kámen, kterého se kdy dotkl člověk,“ říká Jaroslav Vyčichlo. Výsledkem jeho nápadu je nyní internetová sbírka čítající na devět tisíc historických i současných fotek a přes jedenáct set textů. Dokumentováním a
hledáním informací tráví prakticky všechen volný čas. „Sehnat informace k zaniklým nebo zapomenutým památkám není tak těžké, jak by se mohlo zdát. Člověk ale musí hledat v německých knihách. Zrovna teď pátrám v jedné z roku 1993, která mi pomáhá zdokumentovat Žluticko,“ říká karlovarský nadšenec, který se německy učil jednak ve škole a pak také jako instruktor snowboardingu.

Posbíral několik cen
Německé děti učil brázdit kopce na prkně dva roky. Kromě knih často usíná také nad starými mapami a samozřejmě i současnými regionálními badateli. „Na archivy ale nemám čas, takže zdroje hledám hlavně v knihovnách,“ směje se. Jeho webová encyklopedie o zajímavých místech Karlovarska už posbírala několik cen. Nominovaná byla na Křesadlo, které porotci rozdávali dobrovolníkům letos v březnu. O rok dříve je ocenili památkáři a před nimi zástupci Národní knihovny. Cení si jich ovšem i jiní. „Čas od času mi za ně někdo poděkuje. Kromě jednotlivců mi píšou třeba učitelé ze základních škol, které je používají při výuce vlastivědy,“ těší ho.

Chce zmapovat celý kraj
Zájem dokumentaristy místních unikátů se v budoucnu zřejmě ještě rozroste, a to o Sokolovsko a Chebsko. Přispěl k tomu letošní ročník soutěže o nejlepší stavbu Karlovarského kraje, pro kterou Jaroslav Vyčichlo natáčel reportáže do sekce o nejohroženější památku v kraji. Protože Regionální stavební sdružení Karlovy Vary, které soutěž pořádá, začalo spolupracovat také se sokolovskou a chebskou radnicí, plánuje Jaroslav Vyčichlo zmapovat celý kraj.

Je hrůza, co se děje v Kyselce
Jak dlouho to bude trvat, nevím. Když jsem s webem začínal, říkal jsem si, že Karlovarsko budu dělat do konce života. Teď si chci přidat další dva okresy,“ směje se. Humor ho ovšem přejde, pokud si vzpomene na nejhorší děsy, které u památek zažil. „Asi nejvíc mě dokáže naštvat, když se naši volení zástupci v čele s hlavou státu staví za zájmy podnikatelů a firem na úkor ochrany kulturního dědictví a proti snaze občanské společnosti o obnovu krajiny domova, jako se tomu děje nyní například v Kyselce,“ říká. Protože ví, že peněz na opravy památek nikdy nebude dost, cení si hlavně občanských sdružení a obcí, které se do oprav samy pustily. „Největším překvapením je pro mě zámek ve Štědré. Tomu jsem už příliš šancí na záchranu nedával. Tady v Karlových Varech je to zase kostel svatého Urbana,“ říká.
Ačkoli někteří lidé, knihovníci či učitelé si nemohou webové stránky z dílny Jaroslava Vyčichla vynachválit, ne vždy je jeho úsilí korunováno vděkem. A to zejména od lidí, kteří jej pranýřují za publikování historických fotografií. „Jsem zastáncem toho, že by se za ně nemělo platit. Je to hloupost, kterou nikdy nepochopím. Asi nejvíc mě rozčilují sběratelé starých pohlednic, kteří je za nic nedají z ruky. Chtějí je mít jako jediní a zamykají je ve skříni,“ říká.
Od chvíle, kdy web spustil, ho vidělo přes sto tisíc lidí. Denně si na něm informace či fotky o památkách a přírodě Karlovarska najde kolem 170 návštěvníků.

Jana Plechatá, MF Dnes
25. 6. 2012


 

« další aktuality z kategorie Aktuality

« zpět na seznam aktualit

Přidat komentář

 

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz