přeskočit k navigaci »

Ohrožené stavby Karlovarska 2012

15.05.2012

 zařazeno v kategorii: Aktuality | komentáře: 0

 
 
 |

    Již podruhé se stalo součástí regionální soutěže Stavba roku Karlovarského kraje, která vznikla v roce 2001 a letos se koná již 12. ročník, rovněž hlasování o nejohroženější památku Karlovarska.
  „Cílem této kategorie je ukázat obyvatelům Karlovarského kraje, v jakém stavu jsou v současné době některé památky. Je důležité, aby se jim dostaly do povědomí, protože některé památky lze ještě zachránit.“ Podle organizátorů má tento titul stavbám pomáhat při politických rozhodováních o jejich dalším osudu. „V regionu je spousta umírajících architektonických skvostů. Je důležité, abychom nekoukali pouze na to, co nám v kraji vzniká, ale i na to, co už tady máme a co chátrá. Cílem této kategorie je určitě památky zviditelnit.
    Do užšího výběru se pro letošek dostalo celkem osm zchátralých a ohrožených staveb a památek Karlovarského kraje. Zříceniny hradu Andělská Hora (Engelsburg), budovy děkanství v Horním Slavkově a proboštství v Chlum sv. Máří, pozůstatky hradu a zámku Hartenberg v Hřebenech, klášetrní kostel Nalezení sv. Kříže v Chebu, kostel sv. Anny v Paliči, zámek ve Štědré a kaple Nejsvětější Trojice ve Verušičkách.
    Hlasovat o nejohroženější památku Karlovarska můžete na internetových stránkách stavbykarlovarska.cz od 14. května až do 7. června 2012 do 16.00 hod, poté bude soutěž ukončena. Na webových stránkách naleznete nádherné fotografie, videa, historii a popisy jednotlivých památek. Výsledky soutěže budou zveřejněny 8. 6. 2012 na výstavních panelech, dále pak v regionálním i v odborném tisku a samozřejmě na internetu na adrese stavbykarlovarska.cz. Všechny panely budou následně prezentovány na putovní výstavě na radnicích větších měst. Výsledky soutěže budou rovněž vyhlášeny při slavnostním večeru v Městském divadle Karlovy Vary dne 7. června.
Nominované objekty na nejohroženější památku Karlovarska:ANDĚLSKÁ HORA - HRAD ANDĚLSKÁ HORA (ENGELSBURG)
Rozsáhlé zříceniny gotického hradu z druhé poloviny 14. století na mohutném skalním ostrohu nad městečkem Andělská Hora. Více informací o historii objektu: Andělská Hora - hrad Andělská Hora (Engelsburg)hlasovat pro tuto ohroženou památku můžete zde:
http://www.stavbykarlovarska.cz/cz/hlasovani/hrad-andelska-hora-engelsburg-50
HORNÍ SLAVKOV - DĚKANSTVÍ
Zchátralá barokní budova děkanství pod kostelem sv. Jiří v Horním Slavkově, opuštěná během druhé poloviny 20. století. Více informací o historii objektu: Horní Slavkov - děkanstvíhlasovat pro tuto ohroženou památku můžete zde:
http://www.stavbykarlovarska.cz/cz/hlasovani/dekanstvi-v-hornim-slavkove-44
HŘEBENY - HRAD A ZÁMEK HARTENBERG
Původně románský hrad z konce 12. století, během 17. až 19. století přestavěný na rozsáhlý pohodlný renesanční zámek. Jeho zkázu nakonec završily úmyslně založené požáry v letech 1985 a 1991. Více informací o historii objektu: Hřebeny - hrad a zámek Hartenberghlasovat pro tuto ohroženou památku můžete zde:
http://www.stavbykarlovarska.cz/cz/hlasovani/hrad-a-zamek-hartenberg-hrebeny-43
CHEB - KOSTEL NALEZENÍ SV. KŘÍŽE
Klášterní kostel ve stylu starokřesťanské či raně románské basiliky byl vystavěn v letech 1930-1933 jako součást nového kláštera Kongregace milosrdných sester sv. Kříže v Chebu. Více informací o historii objektu: Cheb - kostel Nalezení sv. Křížehlasovat pro tuto ohroženou památku můžete zde:
http://www.stavbykarlovarska.cz/cz/hlasovani/kostel-nalezeni-sv-krize-v-chebu-47
CHLUM SV. MÁŘÍ - PROBOŠTSTVÍ
Trojkřídlý objekt proboštství vystavěný v letech 1723-1728 jako součást barokního areálu poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie a Maří Magdalény a křižovnického kláštera v Chlumu sv. Máří.hlasovat pro tuto ohroženou památku můžete zde:
http://www.stavbykarlovarska.cz/cz/hlasovani/proboststvi-v-chlumu-sv-mari-45
PALIČ - KOSTEL SV. ANNY
Původně zámecká kaple, přestavěná v letech 1751-1756 na kostel v pozdně barokním slohu, roku 1840 klasicistně rozšířený. Více informací o historii objektu: Palič - kostel sv. Annyhlasovat pro tuto ohroženou památku můžete zde:
http://www.stavbykarlovarska.cz/cz/hlasovani/kostel-sv-anny-v-palici-46
ŠTĚDRÁ - ZÁMEK
Barokní zámek s přilehlým parkem ve Štědré, postavený v letech 1730-1734, který doplatil na chaotickou privatizaci začátku 90. let 20. století. Více informací o historii objektu: Štědrá - zámekhlasovat pro tuto ohroženou památku můžete zde:
http://www.stavbykarlovarska.cz/cz/hlasovani/zamek-stedra-49
VERUŠIČKY - KAPLE NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE
Zchátralá barokní kaple z roku 1740, užívaná po roce 1945 pro ustájení dobytka a následně přivedená na pokraj zkázy. Více informací o historii objektu: Verušičky - kaple Nejsvětější Trojicehlasovat pro tuto ohroženou památku můžete zde:
http://www.stavbykarlovarska.cz/cz/hlasovani/kaple-nejsvetejsi-trojice-verusicky-51


 

« další aktuality z kategorie Aktuality

« zpět na seznam aktualit

Přidat komentář

 

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz