přeskočit k navigaci »

Rozhledna Hraběnka na Větrném vrchu v Ostrově

28.04.2010

 zařazeno v kategorii: Aktuality | komentáře: 0

 
 
 |

Dobrý den, dnes bychom Vám chtěli představit projekt výstavby rozhledny Hraběnka na Větrném vrchu u Ostrova. Studii rozhledny vypracovala v roce 2007 Ing.arch. Marcela Plachá (návrh byl zveřejněn v roce 2009 v Ostrovském měsíčníku a MF Dnes) a záměrem bylo vytvořit další objekt zájmu pro místní občany, ale také širokou veřejnost.

Projekt rozhledny autorka ihned na začátku nabídla městu bez nároku na finanční odměnu, přesto však zatím nebyl vedením města podpořen (v roce 2007 ani v roce 2010). Rozhledna ovšem získala hned po zveřejnění velké množství příznivců především z řad občanů města, její výstavba byla také doporučena poradním orgánem pro historickou paměť města. V nejbližších dnech bude zaregistrováno sdružení pro výstavbu, které se pokusí o její realizaci.
Další informace by měly být otištěny v květnovém čísle Ostrovského měsíčníku, který je již k nahlédnutí v online verzi na stránkách města.

ROZHLEDNA HRABĚNKA, VĚTRNÝ VRCH OSTROV

Myšlenka vytvořit projekt rozhledny se zrodila již před lety. Po dlouhém hledání inspirace a sbírání zkušeností vznikl projekt, který byl od prvních úvah do vytvoření prezentovaných vizualizací tvořen tak, aby respektoval krajinu a přilnul k danému místu, aby byl pojat jako novodobá dominanta města, byl unikátní a citlivě esteticky řešený a také aby propojil nové moderní pojetí s historickými fakty města, právě z tohoto vychází pracovní název rozhledny – Hraběnka.
Z kopce Větrný vrch, který je vzdálený zhruba 1 kilometr od města, je možné vidět rozlehlé panorama Krušných hor s vysílačem Klínovec, město Ostrov, chráněnou lokalitu Ostrovských rybníků ale i panorama Doupovských hor. Tato lokalita je výhodná z několika důvodů. Rozhledna by se tyčila přímo nad sjezdem z rychlostní silnice spojující Karlovy Vary a Ostrov, která je hlavním tahem směrem na Chomutov a Boží dar. Mohla by se tak snadno stát vyhledávaným turistickým cílem. Zároveň je místo velmi dobře dostupné pro obyvatele města a nabízí příjemnou procházku.

V blízkosti se nachází chráněná oblast Ostrovských rybníků (velká soustava rybníků a přirozených mokřadních společenstev, prostředí vhodné pro hnízdění a migraci mnoha druhů ptactva, vyskytují se tu ve velkém počtu vzácní obojživelníci). Takovýmto lokalitám je stále více věnována pozornost a vznikají naučné stezky, které informují návštěvníky o přírodních vzácnostech. Nabízí se i propojení klášterního areálu (Posvátného okrsku), rozhledny a loveckého zámečku, který ukrývají lesy nad Ostrovem. V současné době je plánována k Větrnému vrchu cyklostezka vedoucí z města, tímto je započato oživení lokality, která je již dlouho opomíjená.

Tvar konstrukce navazuje na pojmenování rozhledny. Ladné linie nastiňují tvar ženského těla, elegance s jakou se rozhledna prezentuje připomíná šlechtičnu. Pro konstrukci byla zvolena materiálová kombinace kov-dřevo. Ocelová konstrukce s dřevěnými doplňkovými prvky je na první pohled velmi atraktivní a v řešení rozhleden poměrně originální.

Samotná konstrukce rozhledny stojí na kamenném soklu se vstupním schodištěm, který je zároveň využit jako nejnižší plošina, kterou je možné obcházet. V koši, který tvoří střední část těla konstrukce a je též zpevňujícím prvkem je umístěna střední vyhlídková plošina s ochozem. Nejvyšší a hlavní vyhlídková plošina se nachází v tzv. hlavě konstrukce. V prezentované podobě má rozhledna 93 schodů.
Okolí věže by mělo být parkově upraveno, doplněno lavičkami a osazeno trávníky pro možnost pikniku a odpočinku za městem. Rozhledna by měla být volně přístupná.

Ing.arch. Marcela Plachá, autorka projektu

rozhledna Hraběnka - vizualizace

rozhledna Hraběnka - vizualizace


rozhledna Hraběnka - vizualizace


rozhledna Hraběnka - stavební plán


výhled z rozhledny: 1) PR Ostrovské rybníky 2) panorama Krušných hor s Klínovcem 3) město Ostrov 4) panorama Doupovských hor
 

« další aktuality z kategorie Aktuality

« zpět na seznam aktualit

Přidat komentář

 

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz