přeskočit k navigaci »

Stránky Památky a příroda Karlovarska nominovány na cenu Patrimonium pro futuro

19.05.2016

 zařazeno v kategorii: Aktuality

 
 
 | Patrimonium pro futuro

Odborná komise územního odborného pracoviště NPÚ v Lokti nominovala regionální internetovou topografickou encyklopedii Karlovarského kraje Památky a příroda Karlovarska (www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz) do celostátního kola na Cenu Národního památkového ústavu PATRIMONIUM PRO FUTURO v kategorii Prezentace hodnot.

"Ojedinělý internetový projekt založený v roce 2009 z iniciativy jednotlivce prezentuje dostupnou formou kulturní a přírodní dědictví Karlovarského kraje. Díky použití moderní technologie je tato encyklopedie živým, průběžně aktualizovaným celkem. Přestože autor není profesionální pracovník památkové péče, je úroveň informací v encyklopedii obsažených vysoká a vychází z ověřených zdrojů. Forma sdělení oslovuje širokou veřejnost a za více než šest let fungování se staly webové stránky vyhledávaným zdrojem informací a aktualit. Soustavnou činností podněcuje zájem veřejnosti o kulturní dědictví a podílí se na popularizaci památkové péče."

Druhým nominovaným za Karlovarský kraj se stal v kategorii Záchrana a obnova památky pan Bedřich Loos a Občanské sdružení Hartenberg o. s. za záchranu hradu Hartenberg v Hřebenech za příkladnou záchranu a obnovu vypáleného, zpustlého a částečně zříceného hradu Hartenberg.

Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro s podtitulem „Společenské ocenění příkladů dobré praxe“ vyhlašuje Národní památkový ústav letos třetím rokem. Smyslem ceny je upozornit na pozitivní příklady a příběhy v oblasti památkové péče, ukázat, co se povedlo, a ocenit ty, kteří se o to zasloužili. Komise odborníků vybrala z řady akcí dokončených v roce 2015 v Karlovarském kraji dvě nejzajímavější, a jako vítěze krajského kola je nominovala do celostátního kola ceny NPÚ.

Komise na každém ze čtrnácti územních odborných pracovišť NPÚ vybraly ke konci dubna 2016 krajské vítěze a nominovaly je na celostátní ocenění v jedné ze čtyř kategorií (obnova památky, restaurování; objev, nález roku; prezentace hodnot; záchrana památky).

Celostátní hodnocení bude probíhat v několika fázích; členové odborné komise nejprve vypracují k nominacím expertní posudky. Ve druhé fázi se členové komise sejdou na společném zasedání, na němž projednají a prodiskutují význam jednotlivých akcí a na základě hlasování navrhnou vítěze každé ze čtyř kategorií. Ve třetím kole budou návrhy komise předloženy a projednány s generální ředitelkou Národního památkového ústavu Naďou Goryczkovou. S výsledky hodnocení se veřejnost seznámí v září letošního roku při slavnostním vyhlášení Ceny NPÚ Patrimonium pro futuro  ve středu 21. září 2016.

Své favority však letos může podpořit i veřejnost; v letních měsících budou lidé moci hlasovat ve veřejné anketě. Na základě výsledků hlasování bude při slavnostním vyhlášení a předávání Cen NPÚ Patrimonium pro futuro udělena i cena veřejnosti.

Tímto bych chtěl upřímně poděkovat všem pracovníkům loketského pracoviště Národního památkového ústavu za vyjádřenou podporu a uznání. Nominace na "památkářského Oskara" si velice vážím a je velkým závazkem pro mou další práci na rozvoji projektu Památky a příroda Karlovarska. Děkuji. Jarda Vyčichlo.

 

Národní památkový ústav | Národní památkový ústav
Památky a příroda Karlovarska | Památky a příroda Karlovarska
Hartenberg o.s. | Hartenberg o.s.
 

« další aktuality z kategorie Aktuality

« zpět na seznam aktualit

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz