přeskočit k navigaci »

Toužimský zámek navštívili v rámci stavebně historického workshopu přední odborníci

31.03.2010

 zařazeno v kategorii: Reportáže | komentáře: 0

 
 
 |

Přes 70 odborníků na stavebně historické průzkumy památek z Čech i Slovenska, účastníků mezinárodní odborné konference Dějiny staveb 2010, si v rámci workshopu prohlédlo v sobotu 27. března 2010 toužimský zámek a následně v místní sokolovně za účasti toužimské veřejnosti diskutovalo o odborných tématech i o možnostech záchrany této kulturní památky. Naši přední odborníci z vysokých škol, ústavů a institucí spolu s dalšími účastníky konference zhodnotili stávající stav objektů a nastínili možnosti jejich záchrany. Přestože zámek značně utrpěl v posledním desetiletí, jeho památková hodnota je stále tak vysoká, že přesahuje nejen rámec regionu, ale i kraje. O to více je aktuální jeho záchrana.

Zámek před deseti lety převedlo město Toužim na soukromého vlastníka, který posléze památku prodal firmě s ruskými vlastníky. Oba majitelé se k zámku zachovali více než macešsky, nejevili o jeho osud sebemenší zájem. Toho pak využili i nejrůznější kriminální živly a vandalové, kteří téměř funkční objekt Dolního zámku přivedli prakticky do stavu zříceniny. Teprve v roce 2009 se podařilo město přesvědčit o nutnosti razantního řešení v podobě převzetí památky zpět do vlastnictví obce, což umožnila neplatná kupní smlouva z roku 1998. Proto také proběhl z iniciativy pořadatelů konference a ve spolupráci s vedením města výše zmíněný workshop, který měl toužimským zastupitelům a veřejnosti nabídnout pomoc a nastínit možná řešení.

Konference Dejiny staveb se konala již posedmé, pořádá ji Klub Augusta Sedláčka (KAS) ve spolupráci se Sdružením pro stavebně historický průzkum a dalšími partnery ve školícím zařízení Západočeské univerzity na zámku v Nečtinách.

Videoreportáž Zdeňka Soukupa na ČT 24


 

« další aktuality z kategorie Reportáže

« zpět na seznam aktualit

Přidat komentář

 

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz