přeskočit k navigaci »

Zachráněná památka Karlovarského kraje 2014

12.05.2014

 zařazeno v kategorii: Aktuality

 
 
 |

Součástí letošního již XIV. ročníku regionální soutěže Stavby Karlovarského kraje se opět stalo hlasování v kategorii „Zachráněná památka“. Soutěž, konající se v rámci Dnů stavitelství a architektury Karlovarského kraje 2014, vypisuje Regionální stavební sdružení Karlovy Vary spolu s partnerskými stavebními organizacemi. Záštitu nad soutěží převzal hejtman Karlovarského kraje PaedDr. Josef Novotný a primátor města Karlovy Vary Ing. Petr Kulhánek.

Cílem kategorie „Zachráněná památka“ je představit obyvatelům Karlovarského kraje a dalším zájemcům památky regionu, které byly zchátralé, zničené, ale podařilo se je zachránit, nebo na nich probíhají záchranné práce. Při hlasování na webu stavbykarlovarska.cz můžete dát hlas zachráněné památce, jejíž rekonstrukce je podle vás nejvíce zdařilá a pomoci tak ocenit úsilí majitelů, kteří objekty zachránili před zkázou.

Do užšího výběru se pro letošek dostalo celkem šest obnovených či opravovaných kulturně-historických objektů Karlovarského kraje. Hrázděný dům čp. 29 v Horní Blatné, rozhledna na Klínovci, dům Stallburg v Kyselce, kostel sv. Urbana v Rybářích, zemědělské usedlosti čp. 9 a 12 v Salajně a rozhledna Hard v Sokolově.

Hlasovat pro nejzdařilejší rekonstrukci památkově chráněného objektu Karlovarska můžete na internetových stránkách stavbykarlovarska.cz od 12. května až do 6. června 2014 do 16.00 hod, poté bude soutěž ukončena. Výsledky soutěže budou vyhlášeny během slavnostního večera v Městském divadle Karlovy Vary dne 6. června 2014. Následně budou zveřejněny v regionálním i v odborném tisku a samozřejmě na internetu na adrese stavbykarlovarska.cz. Jednotlivé objekty budou dále prezentovány v podobě panelů na putovní výstavě na radnicích větších měst.
Nominované objekty v kategorii „Zachráněná památka Karlovarského kraje“:HORNÍ BLATNÁ – HRÁZDĚNÝ DŮM ČP. 29

Renesanční městský dům čp. 29 byl postaven v období rozkvětu hornictví na přelomu 16. a 17. století při silnici na Nové Hamry na západním okraji královského horního města Horní Blatná (Bergstadt Platten). Objekt je nejstarší dochovanou stavbou ve městě a díky unikátně zachovaným hrázděným a roubeným konstrukcím se řadí mezi nejhodnotnější stavby v celém západním Krušnohoří. V březnu roku 2006 se pod masou sněhu zbortila část střechy a poničila interiéry objektu. V letech 2006-2014 přistoupil vlastník domu k celkové rekonstrukci objektu.

Více informací o historii a popis objektu: Horní Blatná - hrázděný dům čp. 29

Horní Blatná - hrázděný dům čp. 29

Hlasovat pro tuto zachráněnou památku můžete zde: http://www.stavbykarlovarska.cz/cz/hlasovani/hrazdeny-dum-cp-29-v-horni-blatne-158JÁCHYMOV – ROZHLEDNA NA KLÍNOVCI

Kamennou rozhlednu nechal vystavět v letech 1883-1884 Krušnohorský spolek podle návrhu stavitele Josefa Petera na místě dřevěného glorietu na Klínovci, nejvyšším vrcholu Krušných hor, asi 5 km severovýchodně od města Jáchymov (Sankt Joachimsthal). Do konce 20. let 20. století v sousedství rozhledny postupně vznikl horský hotel. Po roce 1945 byl areál zestátněn a začala jeho postupná devastace. V letech 2012-2013 byla původní rozhledna rozebrána a vystavěna její replika. Slavnostní znovuotevření obnovené rozhledny proběhlo dne 28. října 2013.

Více informací o historii a popis objektu: Jáchymov - rozhledna na Klínovci

Jáchymov - rozhledna na Klínovci

Hlasovat pro tuto zachráněnou památku můžete zde: http://www.stavbykarlovarska.cz/cz/hlasovani/jachymov-rozhledna-na-klinovci-157KYSELKA - DŮM STALLBURG

Bytový dům Stallburg čp. 53 ve stylu francouzské pseudogotiky nechal vystavět v letech 1893-1894 vlastník zdejších lázní Heinrich Mattoni pro zaměstnance společnosti podle plánů vídeňského architekta Karla Haybäcka na nábřeží na pravém břehu řeky Ohře uprostřed vsi Kyselka (Giesshübl-Sauerbrunn). Po roce 1945 sloužil objekt nadále jako bytový dům továrny. Během 2. poloviny 20. století však dům postupně chátral, v 80. letech dokonce částečně vyhořel. V letech 2012-2014 proběhla celková rekonstrukce zdevastovaného bytového domu Stallburg.

Více informací o historii a popis objektu: Kyselka - dům Stallburg

Kyselka - dům Stallburg

Hlasovat pro tuto zachráněnou památku můžete zde: http://www.stavbykarlovarska.cz/cz/hlasovani/dum-stallburg-v-kyselce-156RYBÁŘE - KOSTEL SV. URBANA

Pozdně gotický kostel sv. Urbana byl postaven po roce 1500 na místě staršího kostela na vrcholu skalnatého ostrohu nad původním založením města Rybáře (Fischern). V letech 1832-1833 byl kostel klasicistně přestavěn do současné podoby. V letech 1938-1939 byl bývalý kostel přeměněn v památník obětem 1. světové války, roku 1939 národního osvobození a po roce 1948 Rudé armády. Poslední opravy objektu proběhly v roce 1965, následně se opuštěný kostel změnil ve zříceniny. Od roku 2009 probíhá postupná obnova kostela.

Více informací o historii a popis objektu: Rybáře - kostel sv. Urbana

Rybáře - kostel sv. Urbana

Hlasovat pro tuto zachráněnou památku můžete zde: http://www.stavbykarlovarska.cz/cz/hlasovani/kostel-sv-urbana-v-rybarich-155SALAJNA - ZEMĚDĚLSKÉ USEDLOSTI ČP. 9 A ČP. 12

Zemědělské usedlosti čp. 9 a 12 v podobě uzavřený hospodářských dvorů egerlandského typu z 2. poloviny 18. století se nacházejí ve vsi Salajna (Konradsgrün). Usedlosti se zdobenými hrázděnými štíty představují charakteristické a velmi hodnotné příklady lidové architektury Chebska. Během 2. poloviny 20. století však areály postupně zchátraly, došlo rovněž k demolici původních objektů a narušení původní dispozice. Na počátku 21. století přistoupili noví majitelé k postupné celkové rekonstrukci zchátralých usedlostí.

Více informací o historii a popis objektů: Salajna - zemědělská usedlost čp. 9
                                                      Salajna - zemědělská usedlost čp. 12

Salajna - zemědělská usedlost čp. 9

Hlasovat pro tuto zachráněnou památku můžete zde: http://www.stavbykarlovarska.cz/cz/hlasovani/hospodarske-usedlosti-cp-9-a-cp-12-v-salajne-159SOKOLOV - ROZHLEDNA HARD

Původní rozhledna byla postavena v roce 1907 na místě vyhlídkového glorietu na mírném návrší Hard jihozápadně nad historickým centrem města Sokolov (Falkenau an der Eger). Dřevěná nástavba věže však postupně zchátrala a musela být snesena. V roce 1933 byl zbytek věž přebudován na památník obětem 1. světové války s vysokou sochou ducha mrtvých vojáků na vrcholu, která však byla za 2. světové války roztavena na válečné účely. Nevyužívané torzo věže následně zcela zchátralo. V letech 2000-2001 byla vybudována replika původní rozhledny.

Více informací o historii a popis objektu: Sokolov - rozhledna Hard

Sokolov - rozhledna Hard

Hlasovat pro tuto zachráněnou památku můžete zde: http://www.stavbykarlovarska.cz/cz/hlasovani/rozhledna-hard-v-sokolove-160


 

« další aktuality z kategorie Aktuality

« zpět na seznam aktualit

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz