Úvod > Architektonické památky > Albeřice - železný kříž
Albeřice - železný kříž
Železný kříž byl vztyčen ve 2. polovině 19. století na rozcestí cest do Týniště a Velkého Hlavákova asi 100 m východně od vsi Albeřice (Alberitz). Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral. V průběhu 2. poloviny 20. století byl nakonec vrcholový kříž odlomen a opuštěný podstavec zarostl náletovými křovinami. Někdy po roce 2010 byl v kříž obnoven.
Obec: Albeřice (Alberitz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: při pravé straně silnice do Velkého Hlavákova na východním okraji vsi
GPS: 50°9'53.249"N, 13°10'8.663"E
Období vzniku: 2. polovina 19. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: po roce 2010
Stav: obnovené
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Železný kříž od neznámého autora byl vztyčen patrně ve druhé polovině 19. století na rozcestí cest do Týniště a Velkého Hlavákova asi 100 metrů východně od vsi Albeřice (Alberitz). Kříž v této poloze je prvně zakreslen na reambulované mapě stabilního katastru vsi z roku 1877. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být kříž patrně udržován a postupně chátral. Někdy během druhé poloviny 20. století byl nakonec vrcholový kříž odlomen a na místě zůstal pouze podstavec, který postupně zarostl v náletových křovinách. Někdy po roce 2010 byl v rámci úprav prostranství podstavec vysekán a na jeho vrcholu instalován jednoduchý železný kříž.
Popis objektu
Železný kříž na podstavci. Původní vrcholový železný kříž dnes již neznámé podoby a provedení se zadní opěrkou nahradil jednoduchý novodobý kříž latinského tvaru z ocelového dutého uzavřeného profilu se zakončením ramen ve tvaru šipek. Na křížení ramen je druhotně osazena starší litinová figurální plastika Ukřižovaného Ježíše Krista.
Kříž je osazen na vrcholu monolitického žulového podstavce profilovanou hlavicí, konkávně projmutými stěnami a hranolovou patkou. Stěny podstavec jsou hladké, bez vysekaných nápisů a datací. Na zadní straně patky je situován otvor po osazení opěrky původního vrcholového kříže.
Fotodokumentace
Použitá literatura
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 230.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 167.