Úvod > Architektonické památky > Bečov nad Teplou - smírčí kříž
Bečov nad Teplou - smírčí kříž
Kamenný smírčí kříž neznámého stáří stával původně při polní cestě k vrchu Nad ovčínem asi kilometr severně od obce Útvina (Uittwa). V době kolem roku vyvrácený kříž náhodně objevil hajný Svěchota z Bečova nad Teplou, který jej přenesl a umístil jej ve snosu kamenných objektů z širšího okolí u hájovny čp. 409 při silnici do Chodova asi 1,5 kilometru jihovýchodně od města Bečov nad Teplou (Petschau).
Obec: Bečov nad Teplou (Petschau)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: u hájovny při silnici do Chodova asi 1,5 kilometru jihovýchodně od města Bečov nad Teplou
GPS: 50°4'28.834"N, 12°51'7.325"E
Původní poloha: při polní cestě k vrchu Nad ovčínem asi kilometr severně od obce Útvina
Období vzniku: neznámé
Číslo v centrálním registru: 0572
Materiál: hrubozrnná žula
Památková ochrana: od 26. října 1994
Č. rejst. ÚSKP: 10209/4-4952
Stav: zachovalé
Přístupnost: nepřístupné
Historie objektu
Kamenný smírčí kříž neznámého stáří stával původně při bývalé cestě k vrchu Nad ovčínem (Galgenberg, 660 m n. m.) s dnes již zaniklým židovským hřbitovem v polích asi kilometr severně od obce Útvina (Uittwa). Původní stanoviště ani samotný kříž však nebyly zaznamenány žádným ze známých badatelů počátku 20. století v soudobé literatuře či v publikovaných seznamech smírčích křížů.
V době kolektivizace a scelování pozemků, kdy docházelo k masové devastaci drobných objektů v krajině, náhodně objevil někdy kolem roku 1962 tehdy již vyvrácený smírčí kříž hajný Svěchota z Bečova nad Teplou. Hajný nelezený kříž přenesl a umístil jej ve snosu kamenných objektů z širšího okolí na prostranství při příjezdové cestě u hájovny čp. 409 v lesích při silnici do Chodova asi 1,5 kilometru jihovýchodně od města Bečov nad Teplou (Petschau).
Dne 26. října 1994 byl smírčí kříž zapsán na státní seznam kulturních památek pod rejtř. č. 10209/4-4952. Soukromé lapidárium, ve kterém se nachází kromě smírčího kříže například kamenná boží muka či renesanční epitaf, si lze na požádání prohlédnout.
Popis objektu
Nesymetrický, erozí obroušený monolitický kříž tvaru nepravidelného latinského kříže vysekaný z hrubozrnné žuly. Nestejně dlouhá ramena i kmen kříže jsou nepravidelně zaobleny. Rozměry kříže dosahují výšky 113 cm, šířky 66 cm a tloušťky 26 cm. Kříž je prostý bez znamení a nápisů.
Typologicky lze objekt zařadit mezi smírčí kříže, což však není doloženo smlouvou. Tvar a opracování kříže jej řadí do skupiny domněle nejstarších kamenných křížů lidového výtvarného projevu.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kolektiv 1997 : Kamenné kříže Čech a Moravy, Praha, 161
Kolektiv 2001 : Kamenné kříže Čech a Moravy. Rozšířené vydání, Praha, 197
Wieser, S. 1994 : Smírčí kříže na Karlovarsku, 154, Historický sborník Karlovarska II, Karlovy Vary, 150/203
Komentáře: přidat další
Štefan Žáčik (21.08.2018 12:00)
Není pravda, že je „nepřístupný“. Lapidarium se nachází na příjezdové cestičce k bývalé hájovně po levé straně a není nijak ohrazeno. Mluvil jsem i s obyvatelkou usedlosti a hrozně se divila, jak jsem na to, že by to mělo být nepřístupné, přišel. Jinak doporučuji navštívit. Malé, ale hezké.