Úvod > Architektonické památky > Borek - Wölflickův kříž
Borek - Wölflickův kříž
Železný kříž od neznámého autora, nazývaný Wölflickův kříž (Wölflick-Kreuz), byl vztyčen patrně v 1. polovině 19. století na bývalém rozcestí při pravé straně silnice do Štědré asi 600 m západně od vsi Borek (Worka). Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně. V průběhu 2. poloviny 20. století byl následně odlomen vrcholový kříž a na místě u krajnice vozovky dnes zůstává pouze nakloněný zchátralý podstavec.
Obec: Borek (Worka)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: při pravé straně silnice do Štědré asi 600 m jihozápadně od vsi
GPS: 50°3'12.805"N, 13°8'3.127"E
Období vzniku: 1. polovina 19. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Stav: zdevastované
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Železný kříž od neznámého autora, nazývaný Wölflickův kříž (Wölflick-Kreuz), byl vztyčen patrně v první polovině 19. století na obecním pozemku na rozcestí při pravé straně silnice do Štědré asi 600 metrů jihozápadně od vsi Borek (Worka). Kříž je v této poloze zachycen prvně na mapě stabilního katastru vsi z roku 1841. Když byl v meziválečném období vydírán tehdejší majitel zámku ve Štědré velkoprůmyslník Josef Menčík-Zebinský, mělo být výkupné schováno u Wölflickova kříž na rozcestí. Na místě byl následně vyděrač zabit. V době před rokem 1945 o kříž pečovala rodina Leopolda Wölflicka, majitele hostince „U skalního sklepa“ čp. 25 (Gasthaus zum Felsenkeller).
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války a zániku bývalé polní cesty do Štědré, patrně v souvislosti se scelováním polností v rámci kolektivizace, však přestal být kříž udržován a postupně. V průběhu druhé poloviny 20. století následně došlo k násilnému odlomení vrcholového kříže a na místě u krajnice vozovky dnes zůstává pouze nakloněný zchátralý podstavec.
Popis objektu
Železný kříž na podstavci. Patrně kovaný železný vrcholový kříž dnes již neznámé podoby a provedení s železnou opěrou v zadní části býval osazen na vrcholu nízkého hranolového pískovcového podstavce s mohutnou profilovanou stupňovanou hlavicí a profilovanou patkou. Stěny podstavce jsou hladké, bez členění, vyrytých nápisů či datace. Zadní strana podstavce je hladká, bez profilace.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 327.