Úvod > Architektonické památky > Bražec - Schindlerova muka
Bražec - Schindlerova muka
Boží muka, nazývaná Schindlerova muka (Schindler-Marterl), byla vztyčena na přelomu 19. a 20. století na odbočce k Hornímu mlýnu při silnici do Karlových Varů asi 400 m severozápadně od obce Bražec (Bergles). Po roce 1945 však přestal být objekt udržován a postupně chátral. Dnes se zde nachází pouze žulový podstavec odstraněného objektu.
Obec: Bražec (Bergles)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: při silnici do Karlových Varů asi 400 m severozápadně od obce
GPS: 50°10'33.116"N, 13°2'16.894"E
Období vzniku: přelom 19. a 20. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Stav: zdevastované
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Boží muka od neznámého autora, nazývaná Schindlerova muka (Schindler-Marterl), byla vztyčena patrně někdy na přelomu 19. a 20. století na odbočce k Hornímu mlýnu (Oberen Mühle) při pravé straně silnice do Karlových Varů asi 400 metrů severozápadně od obce Bražec (Bergles). Kříž v této poloze je prvně zachycen až na mapě topografické sekce 3. vojenského mapování ze třicátých let 20. století.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestala být boží muka udržována a postupně chátrala. Někdy v průběhu druhé poloviny 20. století byla nakonec rozvalena. Dnes se na okraji pole nachází pouze žulový podstavec odstraněného objektu.
Popis objektu
Boží muka dnes již neznámé podoby a provedení. Základnu objektu tvořil hranolový žulový podstavec se stěnami zdobenými plastickou profilací v podobě stylizovaných skládaných kamenů.
Fotodokumentace
Použitá literatura
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 234.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 12.