Úvod > Architektonické památky > Budov - kaple Panny Marie
Budov - kaple Panny Marie
Původně pozdně barokní obecní kaple Panny Marie byla postavena v roce 1749 před západním průčelím bývalého poplužního dvora uprostřed vsi Budov (Budau). Někdy mezi léty 1839-1863 byla kaple za Neubergů přestavěna. Po roce 1945 však přestala být kaple udržována a postupně chátrala. V roce 2004 byla provedena celková rekonstrukce zdevastované kaple.
Objekt: původně pozdně barokní, klasicistně přestavěná kaple
Typologie: sakrální stavby
Kategorie: architektonické památky
Obec: Budov (Buda)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: u bývalého hospodářského dvora uprostřed vsi
GPS: 50°8'19.596"N, 13°8'46.402"E
Období vzniku: 1749
Architekt: neznámý
Přestavba: mezi léty 1839-1863
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: 2004
Stav: obnovené
Přístupnost: přístupné exteriéry
Historie objektu
Původně pozdně barokní obecní kaple Panny Marie byla postavena v roce 1749 podle návrhu neznámého architekta před západním průčelím bývalého poplužního dvora uprostřed vsi Budov (Budau). Někdy mezi léty 1839-1863 byla kaple za tehdejších vlastníků panství Verušičky, pánů z Neubergu, klasicistně přestavěna. Farou spadala kaple ke kostelu sv. Vavřince v Lukách. V kapli v Budově se konali každoročně májové pobožnosti a pobožnosti ve dnech modliteb. V rámci renovace kaple po první světové válce věnovala Marie Klieber do zvoničky kaple nový zvon.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však již nebyla kaple využívána k církevním účelům, přestala být udržována a postupně chátrala. Vnitřní zařízení kaple bylo následně rozkradeno či zničeno. Koncem 20. století byla již kaple ve značně zdevastovaném stavu. Roku 1991 byly provedeny částečné neodborné záchranné práce. Snesena byla tehdy nakloněná zvonička a vzniklý otvor ve střeše zakryt provizorně eternitem. Doplněno bylo vypadlé zdivo jihozápadního nároží. O provedených pracích svědčí datace „4.5.1991“ vysekaná do prahu kaple. V roce 2004 následně přistoupila obec Verušičky jako vlastník objektu k celkové rekonstrukci zchátralé kaple za přispění z rozpočtu Karlovarského kraje částkou 50.000 Kč.
Popis objektu
Pozdně barokní, klasicistně přestavěná kaple ze smíšeného zdiva na obdélném půdorysu o rozměrech 10 x 12 metru, s připojeným neodsazeným, trojboce uzavřeným presbytářem, krytá eternitovou valbovou střechou s oplechovanou otevřenou šestibokou zvoničkou nad průčelím, završenou jehlancovou stříškou s makovicí a dvouramenným křížem na vrcholu. Šířka obvodového zdiva dosahuje 1,3 - 1,4 metru.
Vstupní západní průčelí kaple s obdélným pískovcovým portálem vchodu je nad vynesenou profilovanou římsou završenou vpadlým profilovaným trojúhelníkovým štítem s menší nikou v ose. V nice je dnes umístěna menší soška Ježíše Krista patrně z růžového skla. Podélné stěny kaple jsou prolomeny po jednom obdélném, polokruhově zakončeném okně se zdobenými barevnými skly. Ve stěně závěru je umístěno menší polokruhové okénko. Vnitřní prostor kaple je plochostropý, krytý omítaným prkenným stropem.
Vnitřní zařízení původně tvořil malý oltář a lidové dřevěné sošky Panny Marie a sv. Jana pod křížem z 19. století a soška andílka z téže doby.
Fotodokumentace
Použitá literatura
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 242.
Emanuel POCHE, Umělecké památky Čech 1 (A-J), Praha 1977, s. 147.
Jaroslaus SCHALLER, Topographie des Königreichs Böhmen. Zwenter Theil. Ellbogner Kreis, Praha 1785, s. 116.
Johann Gottfried SOMMER, Das Königreich Böhmen:statistisch-topographisch Dargestellt. Bd. 15. Elbogner Kreis, Praha 1847, s. 168.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 167.
Jiří ÚLOVEC, Panská sídla na Budově, Historický sborník Karlovarska IV, Karlovy Vary 1996, s. 28-50.