Úvod > Architektonické památky > Chaloupky - pomník obětem 1. světové války
Chaloupky - pomník obětem 1. světové války
Pomník obětem 1. světové války nechali zřídit v roce 1926 členové místního spolku Einigkeit na rozcestí mezi budovou obecné školy a Wolfertovým hostincem uprostřed vsi Chaloupky (Neuhaus). Autorem pomníku byl kameník Eckl z Nejdku. Slavnostní odhalení pomníku proběhlo v červnu roku 1926. Po zahrnutí vsi do nepřístupného pohraničního pásma byl nakonec pomník v 1. polovině 50. let 20. století odstraněn.
Objekt: pomník v podobě kamenné stély
Typologie: pomníky a památníky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Chaloupky (Neuhaus)
Okres: Sokolov
Poloha: na rozcestí při odbočce do Jelení uprostřed vsi
GPS: 50°22'29.480"N, 12°39'17.131"E
Období vzniku: 1926
Architekt: kameník Eckl
Slavnostní odhalení: červen 1926
Období devastace: po roce 1945
Demolice: 1. polovina 50. let 20. století
Stav: zaniklé
Přístupnost: zaniklé
Historie objektu
Pomník obětem 1. světové války nechali zřídit v roce 1926 členové místního spolku Einigkeit (Jednota) na rozcestí při odbočce do Jelení mezi budovou obecné školy čp. 85 a Wolfertovým hostincem čp. 86 uprostřed vsi Chaloupky (Neuhaus). Autorem pomníku byl kameník Eckl z Nejdku. Celkové náklady na vytvoření objektu 2.800 korun. Pomník byl zřízen na památku 23 padlých, zemřelých a nezvěstných obyvatel vsi během bojů 1. světové války.
Slavnostní odhalení a vysvěcení pomníku obětem 1. světové války v Chaloupkách proběhlo v červnu roku 1926. Slavnostní řeč pronesl Franz Morbach a za válečné invalidy promluvil Josef Ullmann. Odhalený pomník následně vysvětil farář Franz Beck z Jelení.
V roce 1945 krátce po konci 2. světové války měli údajně místní obyvatelé zakopat nápisovou desku z pomníku se jmény padlých kdesi v lese. Po následném nuceném vysídlení původního obyvatelstva a zahrnutí vsi do nepřístupného pohraničního pásma byl nakonec pomník v první polovině 50. let 20. století v rámci postupné demolice zástavby vsi odstraněn.
Popis objektu
Kamenný pomník ve formě stély býval završen štítovým nástavcem s plastickým reliéfem dubových ratolestí v mělkém vpadlém rámci. Na čelní pohledové straně středové části pomníku s mohutnou profilovanou vynesenou horní krycí deskou a profilovanou patkou bývala vsazena černá obdélná skleněná nápisová deska. V horní části desky byl vyveden německý věnovací nápis a pod ním celkem 23 jmen padlých, nezvěstných a zemřelých obyvatel vsi následkem 1. světové války s datací jejich skonu. Základnu pomníku tvořil hranolový podstavec s reliéfem ve stylizované podobě skaliska. Na čelní pohledové straně byl vyveden německý dedikační nápis.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Romana BERANOVÁ VAICOVÁ, Zaniklé obce na Sokolovsku, Sokolov 2005, s. 193.
Romana BERANOVÁ – Vladimír BRUŽEŇÁK – Tomáš KÁRNÍK – Josef MACKE – Jaroslav VYČICHLO, Stopy Velké války: pomníky 1. světové války a zajatecké tábory na území dnešního Karlovarského kraje, Sokolov 2018, s. 263.
Josef WEITZER, Die Todesopfer des Egerlandes im Weltkriege 1914-1918, Unser Egerland: Blätter für Egerländer Volkskunde, Cheb 1941, s. 105.
Stanislav WIESER, Pomníky padlých v první světové válce, II. díl Sokolovsko, XIX. Historický seminář Karla Nejdla, Karlovy Vary 2010, s. 129.