Úvod > Architektonické památky > Chlum - Pfeiferův kříž
Chlum - Pfeiferův kříž
Vysoký litý železný kříž, nazývaný Pfeiferův, byl vztyčen ve 2. polovině 19. století ve svahu nad levou stranou silnice do Pšova asi 150 m západně od vsi Chlum (Klum). Po roce1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral, patrně někdy v průběhu 2. poloviny 20. století poté došlo k poškození podstavce, který musel být stažen železnými pásy. V roce 2016 přistoupila obec Pšov k celkové rekonstrukci zdevastovaného kříže.
Objekt: litý železný kříž na podstavci
Typologie: boží muka a kříže
Kategorie: architektonické památky
Obec: Chlum (Klum)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: ve svahu nad levou stranou silnice do Pšova asi 150 m západně od vsi
GPS: 50°1'10.110"N, 13°11'59.151"E
Období vzniku: 2. polovina 19. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: 2016
Stav: obnovené
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Vysoký litý železný kříž od neznámého autora, nazývaný Pfeiferův kříž (Pfeifer-Kreuz), byl vztyčen ve druhé polovině 19. století ve svahu nad levou stranou silnice do Pšova asi 150 metrů západně od vsi Chlum (Klum). Kříž v této poloze je prvně zachycen na mapě 3. františko-josefského vojenského mapování z roku 1879. V době před rokem pečovala o kříž rodina Karla Mattusche z usedlosti čp. 24 zvané „u Pfeiferů“ (bei Pfeifa), na okraji jejichž pole stával.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Patrně někdy v průběhu druhé poloviny 20. století poté došlo snad ke zřícení objektu či pokusu o vylomení vrcholového kříže a rozlámání podstavce, který musel být následně stažen dvěma železnými pásy. V roce 2016 přistoupila obec Pšov k celkové rekonstrukci zdevastovaného kříže. Okolí kříže bylo vysekáno, podstavec kříže byl očištěn a zpevněn a následně byly domodelovány odlámané části jeho profilace. Vrcholový kříž a další kovové části byly nově natřeny černou barvou a částečně pozlaceny.
Popis objektu
Železný kříž na podstavci. Vysoký litý železný vrcholový kříž s profilovanými břevny, rozšířenou patkou a liliovým zakončením ramen nese na křížení ramen litinovou figurální plastiku Ukřižovaného Ježíše Krista s pozlacenou bederní rouškou. Nad plastikou na křížení ramen je vyveden pozlacený plastický reliéfní nápis „INRI“ (zkratka latinských slov Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský). Pod plastikou bývala původně patrně osazena nápisová tabulka neznámé podoby, po které zůstal v kříži otvor po uchycení. Ze zadní strany je kříž stabilizován železným opěrákem.
Vrcholový kříž je osazen na vrcholu vysokého stupňovaného hranolového pískovcového podstavce s vyloženou profilovanou. z horní strany zaoblenou hlavicí a mohutnou profilovanou hranolovou patkou. Na horní ploše hlavice podstavce je situována jednoduchá nízká hranolová podesta pro osazení kříže. Na přední straně podstavce je v mělké obdélné, segmentem zakončené nice vysekán plastický reliéf kříže latinského tvaru. Ostatní stěny těla podstavce jsou hladké, bez profilace. V horní a dolní části je tělo podstavce staženo železnými pásy. Základnu podstavce tvoří jednoduchý mohutný hranolový sokl. Podstavec je postaven na jednoduchém vyšším hranolovém pískovcovém stupni.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kolektiv 1971: Heimatbuch des Kreises Luditz, München, 503
Träger, G. 1993: Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 323