Úvod > Architektonické památky > Chlum - sousoší Nejsvětější Trojice
Chlum - sousoší Nejsvětější Trojice
Pískovcové sousoší Nejsvětější Trojice nechali zřídit v roce 1836 manželé Georg Adam a Theresia Leissovi z usedlosti čp. 21 při pravé straně silnice do Pšova na západním okraji vsi Chlum (Klum). Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestala být plastika udržována a postupně chátrala. V roce 1989 bylo sousoší celkově restaurováno.
Objekt: figurální plastika na podstavci
Typologie: kamenosochařské památky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Chlum (Klum)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: při silnici do Pšova na západním okraji vsi
GPS: 50°1'7.391"N, 13°12'5.646"E
Období vzniku: 1836
Architekt: neznámý
Stavebník: Georg Adam a Theresia Leissovi
Materiál: pískovec
Rekonstrukce: 1989
Památková ochrana: od 18. ledna 1964
Č. rejst. ÚSKP: 39451/4-831
Stav: zachovalé
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Pískovcové sousoší Nejsvětější Trojice od neznámého autora nechali zřídit v roce 1836 manželé Georg Adam a Theresia Leissovi z bývalého Wirt-Tonlova dvora čp. 21 (Wirt-Tonl-Hof) na okraji svého pole při pravé straně silnice do Pšova na západním okraji vsi Chlum (Klum). Autorem plastiky byla patrně některá z kamenických dílen Oswalda Josefa Wendy ve Žluticích nebo Stephana Borowetze a Josefa Herschera Manětíně, které během první poloviny 19. století pracovaly pro široké okolí.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestala být socha udržována a postupně chátrala. Dne 18. ledna 1964 bylo sousoší Nejsvětější Trojice zapsáno na státní seznam kulturních památek pod rejtř. č. 39451/4-831. Během druhé poloviny 20. století byla neudržovaná plastika značně poničena. Mechanicky poškozena byla postava Ježíše Krista, která měla uražen loket na pravé ruce, horní poloviny středového kříže s plastikou holubice byla uražena. V roce 1989 bylo sousoší restaurováno akademickým sochařem Jiřím Babíčkem. Chybějící části plastiky byly tehdy domodelovány, ústřední kříž však pouze ve zjednodušené formě bez holubice, symbolu Ducha svatého, a nápis na podstavci vyzlacen.
Popis objektu
Pískovcové sousoší Nejsvětější Trojice na podstavci. Vrcholová figurální plastika lidového charakteru ještě v doznívající barokní tradici je tvořena sedícími postavami Boha Otce s plnovousem a rukama v klíně a poloobnaženého Syna, Ježíše Krista, s trnovou korunou na hlavě, po jeho pravici s horní polovinou těla otočenou k němu. Kristus přidržuje v levé ruce jednoduchý kříž latinského tvaru, postavený ve svislé poloze mezi postavami, na kterém bývala původně patrně umístěna plastika holubice, symbol Ducha svatého. Dnes je však horní část v minulosti ulomeného kříže bez zdobení. Postavy sedí ze strany na zeměkouli v podobě koule přepásané křížem vynesené na plastických oblacích. Základnu sousoší tvoří plastická stylizovaná oblaka. Sousoší je postaveno na nízkém profilovaném hranolovém soklu s vodorovně konkávně zprohýbanými konickými stěnami.
Vrcholová plastika se soklem je umístěna na vrcholu hranolového pískovcového podstavce s horní vyloženou římsově profilovanou krycí deskou a profilovanou patkou. V mělkém obdélném vpadlém rámci na přední straně podstavce je v horní části je situována schránka na obětiny s kruhovým otvorem, opatřená původně železnými dvířky. Pod schránkou je vysekán zlacený německý věnovací nápis: „Zur Ehre der allerheiligsten Dreyeinigkeit errichtet von Georg Adam u Theresia Leiss 1836.“ (Ke cti Nejsvětější Trojice zřídili Georg Adam a Theresia Leissovi roku 1836). Základnu podstavce tvoří hranolový sokl. Podstavec sousoší je postaven na kamenném stupni oválného půdorysu.
Fotodokumentace
Použitá literatura
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 503.
Karel KUČA - Lubomír ZEMAN, Památky Karlovarského kraje, Karlovy Vary 2006, s. 221.
Emanuel POCHE, Umělecké památky Čech 1 (A-J), Praha 1977, s. 500.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 323.