Úvod > Architektonické památky > Chlum - Švédský kříž
Chlum - Švédský kříž
Litý železný kříž, nazývaný Švédský kříž, byl vztyčen patrně ve 2. polovině 19. století na místě původní kříže z 18. století při silnici do Novosedel asi 400 m severně od vsi Chlum (Klum). Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral. V letech 2013-2014 byla provedena celková rekonstrukce zdevastovaného kříže.
Objekt: litý železný kříž na podstavci
Typologie: boží muka a kříže
Kategorie: architektonické památky
Obec: Chlum (Klum)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: při levé straně silnice do Novosedel asi 400 m severně od vsi
GPS: 50°1'18.986"N, 13°12'24.403"E
Období vzniku: 2. polovina 19. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: 2013-2014
Stav: obnovené
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Původní železný kříž od neznámého autora, nazývaný Švédský kříž (Schweden-Kreuz), byl vztyčen patrně již v průběhu 18. století nad pravou stranou původní úvozové cesty do Novosedel asi 400 metrů severně od vsi Chlum (Klum). Kříž v této poloze je prvně zachycen na mapě 1. vojenského josefského mapování z šedesátých let 18. století. Patrně někdy v polovině 19. století byla vybudována nová silnice a kříž se ocitl po její levé straně. Někdy poté byl však kříž patrně odstraněn a na mladších mapách již není zakreslen. Někdy ve druhé polovině 19. století byl poté kříž obnoven.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral. V letech 2013-2014 přistoupila obec Pšov k celkové rekonstrukci zdevastovaného kříže. Okolí kříže bylo vysekáno, podstavec kříže byl očištěn a zpevněn a následně byly domodelovány odlámané části jeho profilace. Vrcholový kříž a další kovové části byly nově natřeny černou barvou a částečně pozlaceny.
Popis objektu
Železný kříž na podstavci. Bohatě zdobený litý železný vrcholový kříž s plastickým rostlinným dekorem a reliéfy hlav andílků. Na kříži je vyveden pozlacený plastický figurální reliéf Ukřižovaného Ježíše Krista a na křížení ramen pozlacený plastický reliéfní nápis „INRI“ (zkratka latinských slov Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský) ve stylizované pozlacené svatozáři. U nohou Krista je situována nápisová tabulka s reliéfem okřídlené andílčí hlavičky ve spodní části. Ze zadní strany je kříž stabilizován železným opěrákem.
Vrcholový kříž je osazen na vrcholu mírně se rozšiřujícího hranolového pískovcového podstavce s vyloženou profilovanou římsou a mohutnou profilovanou hranolovou patkou. Na horní ploše hlavice podstavce je situována plasticky zprohýbaná nízká hranolová podesta zdobená obloučky. Na přední straně podstavce je ve dvojitém jednoduchém lineárním obdélném plastickém rámu vyveden plastický reliéf kříže s kotvou a srdcem, symbolů víry, naděje a lásky. Základnu podstavce tvoří mohutná hranolová patka se zkosenou horní plochou. Zadní strana podstavce je hladká, bez profilace. Podstavec je postaven na jednoduchém hranolovém pískovcovém stupni.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kolektiv 1971: Heimatbuch des Kreises Luditz, München, 503
Träger, G. 1993: Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 323