Úvod > Architektonické památky > Chyše - židovská synagoga
Chyše - židovská synagoga
Klasicistní synagoga byla vystavěna v roce 1848 nad masou bašty středověkého městského opevnění v bývalém židovském ghettu jihozápadně od náměstí na jižním okraji historického jádra města Chyše (Chiesch). Synagoga sloužila k bohoslužbám až do nacistické okupace v roce 1938, následně byla opuštěna a postupně chátrala. V roce 1976 bylo nakonec kvůli havarijnímu stavu strženo torzo horního patra bývalé synagogy a spodní patro zasypáno sutinami.
Obec: Chyše (Chiesch)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: jihozápadně od náměstí na jižním okraji města
GPS: 50°6'13.757"N, 13°14'51.690"E
Období vzniku: 1848
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Demolice: 1976
Stav: zříceniny
Přístupnost: přístupné exteriéry
Historie objektu
Klasicistní židovská synagoga, která nahradila původní dřevěnou synagogu z 18. století, byla vystavěna v roce 1848 podle návrhu neznámého architekta nad masou jihozápadní rohové bašty středověkého městského opevnění jihozápadně od náměstí na jižním okraji historického jádra města Chyše (Chiesch). Do roku 1870 působila v prostoru spodního patra synagogy židovská škola.
Kolem synagogy se rozprostíralo židovské ghetto, které tvořilo pět zděných domů, které obklopovaly velký dvůr. Ghetto, nadneseně nazývané Judenstadt (Židovské město), bývalo spojeno s chyšským náměstím spojeno pouze úzkou uličkou. Mladší židovský sídelní okrsek, nazývaný Husí Víska (Gansdörfl), se rozkládal před městskými hradbami s domy soustředěnými po obou stranách ulice podél severního břehu Židovského rybníka (Judenteich). V sousedství synagogy byly později vybudovány tzv. židovské schody, komunikační zkratka propojující oba židovské sídelní okrsky a tím i vnitřní město s údolím.
Ve druhé polovině 19. století byla židovská komunita ve městě nejsilnější, k roku 1870 zde bylo evidováno nejvíce židovského obyvatelstva, celkem 136 osob, poté se již projevuje stěhování do větších měst po občanském zrovnoprávnění. V roce 1893 byla zdejší náboženská obec pro pokles počtu věřících zrušena a péči o zbývající židovské věřící převzal rabinát ve Žluticích. Roku 1900 žilo Chyších celkem 55 Židů. Roku 1912 byla synagoga částečně zmodernizována. V roce 1930 bylo ve městě hlášeno již pouze 22 osob židovského vyznání. Synagoga sloužila k bohoslužbám až do nacistické okupace v roce 1938, tehdy zde žily poslední čtyři židovské rodiny. Během druhé světové války nepodlehla kupodivu zdejší synagoga řízené demolici. Po roce 1945 však opuštěný a neudržovaný objekt postupně chátral.
Během následujících let se propadla střecha objektu a zřítila se velká část obvodových i příčných zdí. V roce 1976 bylo nakonec kvůli havarijnímu stavu strženo torzo horního patra bývalé synagogy, okna a vstup do spodního patra, propojeného s městskými hradbami, byla zazděna a vnitřní prostor zasypán sutinami. Torzo synagogy, stavební parcela č. 270/4 o rozloze 128 m² je dnes v majetku Federace židovských obcí ČR. Horní část objektu slouží jako zahrádka.
Popis objektu
Klasicistní synagoga v podobě vysoké hranolové věže vyrůstající z masivu rohové bašty městského opevnění z 15. století, završené vysokou břidlicovou valbovou střechou. Vnější stěny synagogy bývaly hladké, prolomené vysokými obdélnými okny a završené profilovanou korunní římsou. Horní zděné patro synagogy, ve kterém býval umístěn modlitební sál, bylo přístupné z prostoru židovského ghetta. Prostor spodního patra synagogy v mase původní středověké kamenné bašty, ve kterém do roku 1870 působila židovská škola, býval přístupný obdélným pískovcovým portálem vchodu s nadsvětlíkem, prolomeným v západní zdi z prostoru schodiště, a prosvětlen dvěma obdélnými okny v jižní stěně.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Rozkošná, B.-Jakubec, P. 2004 : Židovské památky Čech, Brno, 172
Träger, G. 1993 : Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 55