Úvod > Architektonické památky > Činov - Fuchsenský kříž
Činov - Fuchsenský kříž
Železný kříž, nazývaný Fuchsenský kříž (Fuchsen-Kreuz), nechala vztyčit rodina Fischerova ve 2. polovině 19. století mezi dvojicí vzrostlých javorů při pravé straně úvozové cesty do Žalmanova asi 500 m jižně od vsi Činov (Schönau). Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Torzo kříže bylo na počátku 21. století patrně odstraněno.
Obec: Činov (Schönau), Žalmanov (Sollmus)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: mezi dvojicí javorů při úvozové cestě do Žalmanova asi 500 m jižně od vsi
GPS: 50°11'52.941"N, 12°59'54.243"E
Období vzniku: 2. polovina 19. století
Architekt: neznámý
Stavebník: rodina Fischerova
Období devastace: po roce 1945
Stav: zaniklé
Přístupnost: zaniklé
Historie objektu
Železný kříž od neznámého autora, nazývaný Fuchsenský kříž (Fuchsen-Kreuz), nechala vztyčit rodina Fischerova z usedlosti čp. 34, zvané „u Fuchsnů“ (bei Fuchsn), ve druhé polovině 19. století na okraji svého pole mezi dvojicí vzrostlých javorů při pravé straně úvozové cesty do Žalmanova, klesající z vrchu Klierhansenberg (Kunstbühl), asi 500 metrů jižně od vsi Činov (Schönau). Místo se nacházelo již na katastru vsi Žalmanov (Sollmus). Kříž v této poloze je prvně zachycen na mapě 3. vojenského františko-josefského mapování z roku 1878. V době před rokem 1945 o kříž pečovala rodina Kathi Fischer z usedlosti čp. 34.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Kříž se však dochoval až do počátku 21. století a někdy poté bylo jeho torzo odstraněno. V místech podstavce mezi stromy zůstala pouze prohlubeň v zemině.
Popis objektu
Železný kříž na podstavci dnes již neznámé podoby a provedení.
Fotodokumentace
Použitá literatura
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 345.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 308.