přeskočit k navigaci »

Úvod > Architektonické památky > Činov - pamětní deska obětem 1. světové války

Činov - pamětní deska obětem 1. světové války

Činov - pamětní deska obětem 1. světové války |

Pamětní deska obětem 1. světové války z roku 1921 od sochaře Petera Wolffa z Andělské Hory bývala instalována v interiéru kostela sv. Martina na hřbitově na severozápadním okraji dnes již téměř zaniklé vsi Činov (Schönau) ve Vojenském újezdu Hradiště. Slavnostní odhalení desky proběhlo dne 27. března 1921. Krátce po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci 2. světové války a následném začlenění vsi do nově vzniklého vojenského újezdu v roce 1953 byla deska patrně zničena během demolice kostela.

 

Objekt: mramorová nápisová deska

Typologie: pomníky a památníky

Kategorie: architektonické památky

Obec: Činov (Schönau)

Okres: Karlovy Vary

Poloha: v interiéru kostela sv. Martina na hřbitově na severozápadním okraji vsi

GPS: 50°12’9.899″N, 13°0’3.052″E

Období vzniku: 1921

Architekt: Peter Wolff

Slavnostní odhalení: 27. března 1921

Období devastace: 50. léta 20. století

Stav: zaniklé

Přístupnost: zaniklé

Historie objektu

Pamětní deska obětem 1. světové války z roku 1921 bývala instalována v interiéru filiálního kostela sv. Martina na hřbitově na malé vyvýšenině na horním severozápadním okraji dnes již téměř zaniklé vsi Činov (Schönau) ve Vojenském újezdu Hradiště. Autorem návrhu i samotného provedení pamětní desky byl sochař Peter Wolff z Andělské Hory. Slavnostní odhalení desky proběhlo na velikonoční pondělí, dne 27. března 1921. Průvodní řeč tehdy pronesl Karl Reimer z Činova.

Pamětní deska byla zřízena na připomínku 15 padlých občanů vsi, i když podle archivu pocházelo z Činova 19 občanů padlých během bojů první světové války. Krátce po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války a následném začlenění vsi do nově vzniklého vojenského újezdu v roce 1953 byla deska patrně zničena během demolice kostela.

 

Popis objektu

Obdélná, polokruhově zakončená mramorová pamětní nápisová deska nesla v horní části reliéf železného válečného kříže a pod ním věnovací nápis v němčině: „Zur Errinerung an die im Weltkriege 1914-1918 gefallenen Helden der Gemeinde Schönau“ (Na památku padlých hrdinů obce Činov ve světové válce 1914-1918).

Pod nápisem byla uvedena jména 15 padlých občanů Činova ve dvou sloupcích. Jmenovitě to byly Wirkner Rudolf, Sohn Anton, Sobol Alois, Stark Johann, Palme Wilhelm, Müller Anton, Shuh Karl, Schneider Rudolf, Keil Anton, Merker Paul, Schneider Franz, Woldich Alois, Kraus Rudolf, Schneider Alois a Kraus Anton. Po stranách pak byly umístěny pod sebou medailónky s portréty padlých.

 

Fotodokumentace

Činov - pamětní deska obětem 1. světové války | pamětní deska obětem 1. světové války v Činově v roce 1921
 

Použitá literatura

Binterová, Z. 2004 : Zaniklé obce Doupovska II., Chomutov, 21/22
Černý Z., Dostál T. 2007 : Bolest v kameni. Pomníky vojákům z chebských jednotek padlým v první světové válce, Cheb, 123
Träger, G. 1993 : Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 307
Wieser, S. 2009 : Pomníky padlých ve válkách, zejména v té první světové válce, 92, XVIII. Historický seminář Karla Nejdla, Karlovy Vary, 89/99

 
 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 

Podobné objekty na Karlovarsku

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz