Úvod > Architektonické památky > Činov - železný kříž
Činov - železný kříž
Kovaný železný kříž, lidově nazývaný „svatý Janek“, nechal zřídit v průběhu 18. století lesnický mistr Karl Fink z usedlosti čp. 28 na rozcestí při bývalé cestě do Andělské Hory asi 250 m jihozápadně od dnes již zcela zaniklé vsi Činov (Schönau). U kříže se pravidelně zastavovala procesí věřících. Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a někdy během 2. poloviny 20. století byl nakonec odstraněn.
Objekt: kovaný železný kříž na podstavci
Typologie: boží muka a kříže
Kategorie: architektonické památky
Obec: Činov (Schönau)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na rozcestí při bývalé cestě do Andělské Hory asi 250 m jihozápadně od vsi
GPS: 50°12'5.777"N, 12°59'53.846"E
Období vzniku: 18. století
Architekt: neznámý
Stavebník: Karl Fink
Období devastace: po roce 1945
Stav: zaniklé
Přístupnost: zaniklé
Historie objektu
Kovaný železný kříž od neznámého autora, později lidově nazývaný „svatý Janek“ (s’Johannesl), nechal zřídit patrně v průběhu 18. století lesnický mistr Karl Fink z usedlosti čp. 28 na rozcestí při bývalé cestě do Andělské Hory naproti svému poli na polnostech zvaných „am Klöiwa“ asi 250 metrů jihozápadně od dnes již zcela zaniklé vsi Činov (Schönau). Zároveň byla založena nadace na udržování kříže s částkou 20 zlatých vázaná k dvoru čp. 28, která při prodeji polností roku 1792 přešla s povinností údržby na usedlost čp. 5 v Lučinách Wenzela Schneidera.
U kříže pod hřbitovem se pravidelně zastavovala procesí věřících. V době před rokem 1945 o kříž pečovala rodina Johanna Keila mladšího, opět z usedlosti čp. 28 v Činově, zvané „bei Keiln“. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války a následném začlenění vsi do nově vzniklého Vojenského újezdu Hradiště v roce 1953 však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Někdy v průběhu druhé poloviny 20. století byla nakonec zchátralý kříž patrně odstraněn.
Popis objektu
Bohatě umělecky zdobený kovaný železný kříž nesl ve výplni ramen ornament s motivem planých růží a reliéf sv. Jana nad příčným břevnem. Vrcholový kříž býval osazen na podstavci s vyobrazeném papežské feruly, insignie používané při liturgii.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kolektiv 1971: Heimatbuch des Kreises Luditz, München, 338
Träger, G. 1993: Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 307/308