Úvod > Architektonické památky > Činov - železný kříž
Činov - železný kříž
Železný kříž nechali zřídit v roce 1873 manželé Karl a Theresia Plomer z usedlosti čp. 8 mezi dvojicí jasanů na bývalém rozcestí polních cest na návrší asi 650 m východně od dnes již zcela zaniklé vsi Činov (Schönau). Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Dnes se na místě bývalého kříže nachází pouze základová deska a část odlomené hlavice žulového podstavce.
Obec: Činov (Schönau)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: mezi dvojicí jasanů v polích na návrší asi 650 m východně od vsi
GPS: 50°12'6.549"N, 13°0'58.983"E
Období vzniku: 1873
Architekt: neznámý
Stavebník: Karl a Theresia Plomer
Materiál: žula / železo
Období devastace: po roce 1945
Stav: zdevastované
Přístupnost: vstup bez povolení zakázán (VÚ Hradiště)
Historie objektu
Železný kříž od neznámého autora nechali zřídit v roce 1873 manželé Karl a Theresia Plomer z usedlosti čp. 8 zvané „bei Dülgn“ mezi dvojicí jasanů na bývalém rozcestí polních cest na návrší v části katastru zvané „Schödelwiese“ asi 650 metrů východně od dnes již zcela zaniklé vsi Činov (Schönau). V době před rokem 1945 o kříž pečovala rodina Franze Plomera z usedlosti čp. 8.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války a následném začlenění vsi do nově vzniklého Vojenského újezdu Hradiště v roce 1953 však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Někdy v průběhu druhé poloviny 20. století byl nakonec zchátralý kříž patrně rozvalen a rozlámán. Dnes se na místě bývalého kříže mezi dvojicí osamělých mohutných jasanů nachází pouze základová deska a část odlomené hlavice žulového podstavce.
Popis objektu
Železný vrcholový kříž dnes již neznámé podoby a provedení býval osazen na vrcholu hranolového žulového podstavce s mohutnou profilovanou stupňovanou stupnicí. Objekt býval doplněn německým věnovacím nápisem: „Zur Ehre Gottes“ (Pro slávu Boží). Podstavec kříže býval postaven na nízké žulové základové desce obdélného půdorysu.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kolektiv 1971: Heimatbuch des Kreises Luditz, München, 338
Träger, G. 1993: Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 308