Úvod > Architektonické památky > Dlouhá Lomnice - Polsterův kříž
Dlouhá Lomnice - Polsterův kříž
Železný kříž, nazývaný Polsterův kříž (Polster-Kreuz), byl vztyčen patrně někdy na přelomu 19. a 20. století při bývalé cestě k Rábovu mlýnu u Javorné v polích asi 370 m jihozápadně od vsi Dlouhá Lomnice (Lang Lammitz). Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Někdy v průběhu 2. poloviny 20. století byl nakonec vrcholový kříž odlomen a podstavec rozvalen.
Obec: Dlouhá Lomnice (Lang-Lammitz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: při bývalé cestě k Rábovu mlýnu u Javorné v polích asi 370 m jihozápadně od vsi
GPS: 50°9'26.423"N, 12°58'38.030"E
Období vzniku: přelom 19. a 20. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Stav: zdevastované
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Železný kříž od neznámého autora, nazývaný Polsterův kříž (Polster-Kreuz), byl vztyčen patrně někdy na přelomu 19. a 20. století při bývalé cestě k Rábovu mlýnu u Javorné v polích asi 370 metrů jihozápadně od vsi Dlouhá Lomnice (Lang Lammitz). Kříž v této poloze je prvně zachycen na mapě topografické sekce 3. vojenského mapování ze třicátých let 20. století. V době před rokem 1945 o kříž pečovala rodina mlynáře Rudolfa Polstera z Dolního mlýna (Untere Mühle) čp. 26, na okraji jejichž pole stával.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Někdy v průběhu druhé poloviny 20. století byl nakonec vrcholový kříž odlomen a podstavec rozvalen.
Popis objektu
Železný kříž na podstavci. Vrcholový kříž dnes již neznámé podoby a provedení měl půlkruhově vyduté profilované vertikální břevno se žlábkování na přední straně. Kříž býval osazen na vrcholu hranolového žulového podstavce s profilovanou hlavicí a vysokou hranolovou patkou. Stěny středové části podstavce jsou konkávně projmuté. Podstavec je bez vysekaných nápisů, datace a znamení. Základnu podstavce tvoří jednoduchý hranolový žulový sokl.
Fotodokumentace
Použitá literatura
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 296.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 29.