Úvod > Architektonické památky > Dolní Lomnice - pomník obětem 1. světové války
Dolní Lomnice - pomník obětem 1. světové války
Pomník obětem 1. světové války nechala vystavět v roce 1928 obec Dolní Lomnice při silnici v sousedství obecní kaple sv. Anny naproti hostinci uprostřed vsi Dolní Lomnice (Unterlomitz). Pozemek pro stavbu pomníku poskytla společnost Heinrich Mattoni A.G. z Kyselky. Slavnostní odhalení a vysvěcení pomníku proběhlo 2. září 1928. Patrně již krátce po konci 2. světové války byl však pomník patrně odstraněn.
Objekt: portálový pomník v podobě edikuly
Typologie: pomníky a památníky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Dolní Lomnice (Unterlomitz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na dnešní návsi uprostřed vsi
GPS: 50°15'51.200"N, 13°1'17.300"E
Období vzniku: 1928
Architekt: neznámý
Stavebník: obec Dolní Lomnice
Slavnostní odhalení: 2. září 1928
Materiál: žula
Období devastace: po roce 1945
Demolice: před rokem 1956
Stav: zaniklé
Přístupnost: zaniklé
Historie objektu
Pomník obětem 1. světové války nechala vystavět v roce 1928 obec Dolní Lomnice podle návrhu neznámého architekta při okresní silnici v sousedství obecní kaple sv. Anny naproti hostinci čp. 14 uprostřed vsi Dolní Lomnice (Unterlomitz). Již dne 12. listopadu 1926 se sešel Výbor pro stavbu pomníku (Denkmal-Komitee Unterlomitz), složený ze zástupců obce Dolní Lomnice, sboru dobrovolných hasičů a pěveckého spolku, aby projednal způsob získání potřebných finančních prostředků na stavbu objektu. Potřebné finance byly získány skrze divadelní představení, sbírky, písemné žádosti o podporu a příležitostné dary. Včetně příspěvků ze dne odhalení činila vybraná částka 9.552,10 korun. Z obnosu byly uhrazeny celkové výdaje ve výši 9.107,40 korun a vzniklý přebytek byl vložen do nově založeného fundu na údržbu válečného pomníku.
Pozemek pro stavbu pomníku poskytla akciová společnost Heinrich Mattoni A.G. z Kyselky, která za tímto účelem vyčlenila z parcely p.p.č. 37 se zahradou před svou ubytovnou pro dělníky čp. 3 v Dolní Lomnici část o rozměrech 3,85 x 5,85 metrů o celkové ploše 22.5 m². Vydělený pozemek s novým parcelním číslem 37/2 společnost propůjčila obci na dobu, dokud bude pomník stát, za roční nájemné 2 koruny splatné v průběhu září každého roku. Během německé okupace činila částka 24 říšských feniků. Kromě souhlasu s vybudováním válečného pomníku s okrasným záhonem a oplocením pozemku bylo svoleno provádět údržbu a rekonstrukce objektu na náklady obce.
Slavnostní odhalení a vysvěcení dokončeného pomníku proběhlo v neděli 2. září 1928 za velké účasti obyvatel. Součástí slavnosti byla následně sloužená polní mše. Pomník sloužil jako připomínka celkem 18 padlých a 6 nezvěstných vojáků z Dolní Lomnice během bojů 1. světové války. Patrně již krátce po konci 2. světové války a následném nuceném vysídlení německého obyvatelstva byl však pomník patrně odstraněn. Ještě ne leteckém snímku vojenského leteckého mapování z roku 1952 je ještě vidět plocha bývalého pomníku, do roku 1956 byl poté na jeho místě vystavěn dnes již neexistující podlouhlý objekt.
Popis objektu
Portálový žulový pomník v podobě edikuly. Pomník tvořily dva mohutné sloupy s profilovanými hlavicemi a hranolovými patkami, vynášejícími kladí v podobě hranolové římsy s odsazeným půlkruhovým štítovým nástavcem. Na čelní pohledové straně nástavce býval vysekán plochý plastický reliéf železného válečného kříže. Mezi sloupy ve středové části pomníku bývala vsazena černá nápisová deska, která nesla v horní části pásku s německým věnovacím nápisem a rostlinným dekorem v podobě dubového listí. Pod ní bylo vyvedeno celkem 24 jmen padlých a nezvěstných vojáků z Dolní Lomnice s příslušností k vojenské jednotce a datací skonu či ztráty.
Základnu pomníku tvořil stupňovaný podstavec tvořený dvěma hranolovými žulovými stupni. Po stranách sloupů byly na vrcholu podstavce postaveny dva hranolové květináče. Prostor před pomníkem tvořil okrasný záhon a celá plocha o šířce 3,85 metru a délce 5,85 metru byla ohraničena železným plůtkem.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Romana BERANOVÁ – Vladimír BRUŽEŇÁK – Tomáš KÁRNÍK – Josef MACKE – Jaroslav VYČICHLO, Stopy Velké války: pomníky 1. světové války a zajatecké tábory na území dnešního Karlovarského kraje, Sokolov 2018, s. 194.
SOkA (112, AO Dolní Lomnice): Gedenkbuch der Gemeinde Unterlomitz 1928-1934, Státní okresní archiv v Karlových Varech, s. 109-110.