Úvod > Architektonické památky > Doupovské Mezilesí - tvrz
Doupovské Mezilesí - tvrz
Gotická tvrz byla vybudována ve 2. polovině 13. století pravděpodobně jako součást dnes již zaniklé středověké kolonizační vsi Bernardsgrün, v místech pozdější novověké vsi Doupovské Hradiště (Olitzhaus), v jižní části Doupovských hor. Již roku 1411 je však osada Bernardsgrün uváděna jako pustá. Roku 2019 se podařilo nově lokalizovat dosud neznámé tvrziště.
Obec: Doupovské Mezilesí (Olitzhaus)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na jihovýchodním okraji vsi
GPS: 50°12'30.096"N, 13°5'16.656"E
Období vzniku: 2. polovina 13. století
Architekt: neznámý
Období devastace: před rokem 1411
Stav: terénní nerovnosti
Přístupnost: vstup bez povolení zakázán (VÚ Hradiště)
Historie objektu
Gotická tvrz byla vybudována ve druhé polovině 13. století pravděpodobně jako součást středověké kolonizační vsi Bernardsgrün v tzv. Šemnickém újezdu na východním svahu táhlého vrchu U ruské věže (Eacker Berg, 912 m n. m.) asi 6,5 kilometru jihozápadně od Doupova v jižní části Doupovských hor. Již roku 1411 je však ves Bernardsgrün uváděna jako pustá. Tehdy se spolu s poplužním dvorem ve vsi Dlouhá a dalšími pustými dvory s pozemky, lesy a rybníky stala součástí obchodu, kterým Sigismus z Třebivlic (Trziebiwlicz), jeden z patronátních pánů Bražce, odprodal všechny své statky bratrům Erhardovi a Vilémovi ze Zakšova. Patrně v průběhu 17. století vznikla severně, výše ve svahu nad zaniklou středověkou vsí se zaniklou tvrzí vznikla novověká ves Doupovské Hradiště (Olitzhaus).
Roku 2019 se podařilo týmu archeologů pomocí digitálního modelu reliéfu na jihovýchodním okraji zaniklé vsi nově lokalizovat dosud neznámé tvrziště. Dne 28. března 2019 proběhla terénní revize a povrchový archeologický průzkum lokality. V ploše tvrziště i v jeho okolí se podařilo nalézt fragmenty vrcholně a pozdně středověké keramiky z období od druhé poloviny 13. až do 15. století. Několik fragmentů může patřit až do první poloviny 16. století.
Popis objektu
Gotická tvrz dnes již neznámé podoby s kruhovým příkopem. Tvrziště téměř kruhového tvaru s průměrem 25 metrů při vnějším okraji. Vnitřní plocha má průměr 14 metrů. Hloubka reliktu příkopu nepřesahuje 0,5 metru.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Filip PREKOP, Jiří CRKAL, David ČERNÝ, Petr KRIŠTUF, Vojtěch PEKSA, Nová zjištění průzkumu zakázané krajiny Doupovských hor - zaniklé středověké vesnice, Archaeologia historica 46/1, Brno 2021, s. 39-41.