Úvod > Architektonické památky > Hlineč - železný kříž
Hlineč - železný kříž
Železný kříž byl vztyčen na přelomu 19. a 20. století nad úvozovou cestou do Martic asi 550 m východně od vsi Hlineč (Lintsch). Po cestě kolem kříže stoupali pravidelně děti z Martic při docházce do obecné školy v Hlinči. Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Nevyužívaná cesta následně zarostla. Někdy v průběhu 2. poloviny 20. století byl vrcholový kříž odlomen a podstavec rozvalen.
Obec: Hlineč (Lintsch)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: nad bývalou úvozovou cestou do Martic asi 550 m východně od vsi
GPS: 50°6'23.931"N, 13°4'17.058"E
Období vzniku: přelom 19. a 20. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Stav: zdevastované
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Železný kříž od neznámého autora byl vztyčen patrně někdy na přelomu 19. a 20. století nad úvozovou cestou do Martic asi 550 metrů východně od vsi Hlineč (Lintsch). Kříž v této poloze je prvně zachycen až na mapě topografické sekce 3. vojenského mapování ze třicátých let 20. století. Po cestě kolem kříže stoupali pravidelně děti z Martic při docházce do obecné školy v Hlinči.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Nevyužívaná cesta následně zarostla. Někdy v průběhu druhé poloviny 20. století byl násilně odlomen vrcholový kříž a podstavec svržen ze svahu. Podstavec kříže s torzem ulomeného kříže dnes leží na dně úvozové cesty, na terénní hraně nad cestou je situována kamenná základová deska podstavce.
Popis objektu
Železný kříž na podstavci. Železný vrcholový kříž dnes již neznámé podoby a provedení se základnou v podobě nízké obdélné podesty byl na rovné horní ploše zaobleného hranolového žulového podstavce. Stěny podstavce jsou zdobeny výraznou plastickou profilací v podobě skládaných kamenů. Podstavec býval postaven na nízkém hranolovém žulovém soklu obdélného půdorysu.
Fotodokumentace
Použitá literatura
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 483.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 106.