Úvod > Architektonické památky > Holetice - Sacherův kříž
Holetice - Sacherův kříž
Železný kříž, nazývaný Sacherův kříž (Sacher-Kreuz), byl vztyčen ve 2. polovině 19. století při cestě do Lochotína přes vrch Konnershübel asi 270 m severovýchodně nad vsí Holetice (Holeditz). Po začlenění vsi do nově vzniklého Vojenského újezdu Hradiště na počátku 50. let 20. století byl nakonec ulomen vrcholový kříž a podstavec rozvalen.
Obec: Holetice (Holeditz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: při cestě do Lochotína přes vrch Konnershübel asi 270 m severovýchodně nad vsí
GPS: 50°10'50.268"N, 13°9'11.844"E
Období vzniku: 2. polovina 19. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Stav: zdevastované
Přístupnost: vstup bez povolení zakázán (VÚ Hradiště)
Historie objektu
Železný kříž od neznámého autora, nazývaný Sacherův kříž (Sacher-Kreuz), byl vztyčen patrně ve druhé polovině 19. století při levé straně cesty do Lochotína stoupající přes vrch Konnershübel (761 m n. m.) v části katastru zvaném Trift asi 270 metrů severovýchodně nad vsí Holetice (Holeditz). Kříž v této poloze je prvně zachycen na mapě 3. františko-josefského vojenského mapování z roku 1879.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války a následném začlenění vsi do nově vzniklého Vojenského újezdu Hradiště na počátku 50. let 20. století však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Někdy v průběhu druhé poloviny 20. století byl nakonec násilně ulomen vrcholový kříž a podstavec rozvalen. Dnes leží na louce povalený pískovcový podstavec s torzem ulomeného kříže.
Popis objektu
Železný kříž na podstavci. Vrcholový železný litý kříž dnes již neznámé podoby a provedení s vnitřními plochami břeven zdobenými reliéfním rostlinným dekorem býval osazen na vrcholu hranolového pískovcového podstavce s nízkou profilovanou hlavicí. Ve spodní ploše podstavce je vložen kovaný železný trn. Základnu podstavce tvořila původně patrně hranolová patka.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Zdena BINTEROVÁ, Zaniklé obce Doupovska II, Chomutov 2004, s. 30.
Zdena BINTEROVÁ, Zaniklé obce Doupovska od A do Ž, Chomutov 2005, s. 25.
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 269.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 168.