Úvod > Architektonické památky > Holetice - Sturmův kříž
Holetice - Sturmův kříž
Železný kříž, nazývaný Sturmův kříž (Sturm-Kreuz), byl vztyčen ve 2. polovině 19. století při pravé straně cesty do Luk asi 700 m jižně od vsi Holetice (Holeditz). Po začlenění vsi do nově vzniklého Vojenského újezdu Hradiště na počátku 50. let 20. století byl nakonec odlomen vrcholový kříž a podstavec rozvalen. Prostor rozvaleného kříže následně zcela zarostl náletovými křovinami.
Obec: Holetice (Holeditz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: pod vzrostlým stromem při pravé straně silnice do Luk asi 700 m jižně od vsi
GPS: 50°10'9.948"N, 13°8'57.408"E
Období vzniku: 2. polovina 19. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Stav: zdevastované
Přístupnost: vstup bez povolení zakázán (VÚ Hradiště)
Historie objektu
Železný kříž od neznámého autora, nazývaný Sturmův kříž (Sturm-Kreuz), byl vztyčen patrně ve druhé polovině 19. století na rozcestí při pravé straně cesty do Luk asi 700 metrů jižně od vsi Holetice (Holeditz). Kříž v této poloze je prvně zachycen na mapě 3. františko-josefského vojenského mapování z roku 1879. V době před rokem 1945 o kříž pečovala rodina Franze Männla z usedlosti čp. 18 zvané „u Sturmů“ (bei Sturm), na okraji jejichž pole stával.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války a následném začlenění vsi do nově vzniklého Vojenského újezdu Hradiště na počátku 50. let 20. století však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Někdy v průběhu druhé poloviny 20. století byl nakonec odlomen vrcholový kříž a podstavec rozvalen. Prostor rozvaleného kříže následně zcela zarostl náletovými křovinami. Dnes se pod vzrostlým stromem v neprostupných křovinách nachází kamenné sloupky bývalého ohrazení a několik metrů dále torzo těla podstavce poškozené patrně zuby lžíce těžké techniky.
Popis objektu
Železný kříž na podstavci. Vrcholový železný kříž dnes již neznámé podoby a provedení býval osazen na vrcholu patrně monolitického, hranolového pískovcového podstavce s hranolovou patkou. Podle starší literatury měl být patrně na čelní pohledové straně vysekán tehdy již nečitelný nápis. Kolem objektu bývalo ohrazení tvořené čtveřicí kamenných hranolových sloupků se zaoblenými hlavicemi, mezi které byla vložena břevna ve dvou řadách.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Zdena BINTEROVÁ, Zaniklé obce Doupovska II, Chomutov 2004, s. 30.
Zdena BINTEROVÁ, Zaniklé obce Doupovska od A do Ž, Chomutov 2005, s. 25.
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 269.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 168.