Úvod > Architektonické památky > Horní Tašovice - Diamlský kříž
Horní Tašovice - Diamlský kříž
Litinový kříž, nazývaný Diamlský kříž (Diaml-Kreuz), byl vztyčen ve 2. polovině 19. století mezi dvojicí smrků nad cestou z dolní části vsi do Bochova asi 200 m východně nad vsí Horní Tašovice (Taschwitz). Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Někdy v průběhu 2. poloviny 20. století byl odlomen vrcholový litinový kříž a na místě zůstal pouze kamenný podstavec.
Obec: Horní Tašovice (Taschwitz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: u bývalé cesty stoupající z dolní části vsi do Bochova asi 200 m východně nad vsí
GPS: 50°9'50.924"N, 13°0'58.309"E
Období vzniku: 2. polovina 19. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Stav: zdevastované
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Litinový kříž od neznámého autora, nazývaný Diamlský kříž (Diaml-Kreuz), byl vztyčen ve druhé polovině 19. století mezi dvojicí smrků nad levou stranou úvozové cesty stoupající z dolní části vsi přes Eckertův les (Eckert-Wald) do Bochova asi 200 metrů východně nad vsí Horní Tašovice (Taschwitz). Kříž v této poloze je prvně zachycen na mapě 3. vojenského františko-josefského mapování z roku 1878.
V době před rokem 1945 o kříž pečovala rodina Antona Wieda z usedlosti čp. 35 zvané „bei Diamla“ (u Diamlů). Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Někdy v průběhu druhé poloviny 20. století byl odlomen vrcholový litinový kříž a mezi dvojicí smrků nad již nevyužívanou cestou zůstal stát pouze kamenný podstavec.
Popis objektu
Litý železný kříž na podstavci. Vrcholový litinový kříž dnes již neznámé podoby a provedení, doplněný opěrkou ze zadní strany, býval osazen na vrcholu kamenného podstavce ve tvaru komolého jehlanu se zkosenými horními hranami. Ve vyrytém obdélném lineárním rámci s obloukově projmutými rohy na čelní pohledové straně podstavce je vysekána velká stylizovaná čtyřcípá hvězda a pod ním ratolest. Na bočních stěnách podstavce jsou vysekány obdobné čtyřcípé hvězdy. V horní části zadní stěny podstavce je torzo odlomené opěrky vrcholového kříže.
Fotodokumentace
Použitá literatura
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 351.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 30.