Úvod > Architektonické památky > Horní Tašovice - Russenský kříž
Horní Tašovice - Russenský kříž
Železný kříž, nazývaný Russenský kříž (Russen-Kreuz), byl vztyčen ve 2. polovině 19. století při bývalé pěší cestě z Dlouhé Lomnice do Bochova za samotou Russenské domky (Russenhauses) asi 1 km jihozápadně od vsi Horní Tašovice (Taschwitz). Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral. V průběhu 2. poloviny 20. století byl nakonec odlomen vrcholový kříž.
Obec: Horní Tašovice (Taschwitz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: při bývalé cestě za samotou Russenské domky asi 1 km jihozápadně od vsi
GPS: 50°9'15.940"N, 13°0'10.836"E
Období vzniku: 2. polovina 19. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Stav: zdevastované
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Železný kříž od neznámého autora, nazývaný Russenský kříž (Russen-Kreuz), byl vztyčen patrně ve druhé polovině 19. století při bývalé pěší cestě z Dlouhé Lomnice do Bochova asi 80 metrů za samotou Russenské domky (Russenhauses) asi 1 kilometr jihozápadně od vsi Horní Tašovice (Taschwitz). Kříž v této poloze je prvně zachycen na mapě 3. vojenského františko-josefského mapování z roku 1878. V době před rokem 1945 o kříž pečovala rodina Karla Kopatsche z usedlosti čp. 86 zvané „bei Russn“ (U Russnů).
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Krátce poté bylo opuštěné stavení čp. 86 rozbořeno a postupně zaniklo. V průběhu druhé poloviny 20. století byl nakonec násilně odlomen vrcholový kříž a na místě zůstal pouze hrubě opracovaný kamenný podstavec.
Popis objektu
Železný kříž na podstavci. Vrcholový železný kříž dnes již neznámé podoby a provedení byl doplněn železnou opěrkou. Kříž byl osazen na vrcholu hrubě opracovaného hranolového kamenného podstavce. V horní ploše kamene zůstalo torzo ulomeného železného vrcholového kříže a otvor pro osazení opěrky. Stěny podstavce nejsou profilovány ani doplněny zdobením či vysekanými nápisy či datací. Kolem kamenného podstavce bývala původně snad navršena zemina a kříž tak vypadal, že vyrůstá přímo z menšího pahorku.
Fotodokumentace
Použitá literatura
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 351.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 29.