přeskočit k navigaci »

Úvod > Architektonické památky > Jáchymov - pomník obětem prusko-rakouské války

Jáchymov - pomník obětem prusko-rakouské války

Jáchymov - pomník obětem prusko-rakouské války |

Pomník obětem prusko-rakouské války roku 1866 od sochaře Karla Wilferta st. nechal postavit v roce 1899 místní Spolek veteránů na náměstí před děkanským kostelem sv. Jáchyma ve svahu nad silnicí na Boží Dar v horní severozápadní části města Jáchymov (Sankt Joachimsthal). V roce 1924 však byla vrcholová plastika na základě změny politických snesena a prázdný podstavec na podzim roku 1947 přeměněn pomník osvobození.

 

Objekt: figurální plastika na podstavci

Typologie: pomníky a památníky

Kategorie: architektonické památky

Obec: Jáchymov (Sankt Joachimsthal)

Okres: Karlovy Vary

Poloha: před kostelem sv. Jáchyma ve svahu nad silnicí na Boží Dar v horní severozápadní části města

GPS: 50°22'18.383"N, 12°54'47.213"E

Období vzniku: 1899

Architekt: Karl Wilfert st.

Stavebník: Spolek veteránů

Materiál: pískovec, kov, mramor, žula

Období devastace: 1924

Stav: zaniklé

Přístupnost: zaniklé

Historie objektu

Sochařský pomník obětem prusko-rakouské války roku 1866, nazývané rovněž Německá válka či Sedmitýdenní válka, nechal postavit v roce 1899 místní Spolek veteránů (Veteranenverein) na Hornickém náměstí před děkanským v travnatém svahu nad levou stranou silnice na Boží Dar v horní severozápadní části města Jáchymov (Sankt Joachimsthal). Autorem pomníku byl sochař Karl Wilfert st. z Chebu. Pomník byl určen na památku padlých občanů Jáchymova a okolních vsí na straně Rakouska.

Po konci první světové války a rozpadu habsburské říše v roce 1918 byly na českém území systematicky odstraňovány všechny vzpomínky na bývalé mocnářství. Dne 8. dubna 1923 navíc vstoupil v platnost zákon na ochranu republiky, jehož § 26 ukládal trest za neodstranění či zřízení nepovoleného pomníku. V roce 1924 byla proto vrcholové alegorické sousoší Austrie sneseno a uloženo v depozitáři Městského muzea. Odsekány byly rovněž všechny pamětní nápisové desky z podstavce. Na prázdný podstavec pomníku byla poté postavena velká hranolová váza.

Místní Spolek veteránů se poté neúspěšně snažil o přeměnu torza objektu na pomník obětem první světové války. Po druhé světové válce a nuceném vysídlení německého obyvatelstva byl nakonec na podzim roku 1947 podstavec zničeného objektu přeměněn na dosud existující pomník osvobození s československým státním znakem.

 

Popis objektu

Pomník tvořilo alegorické sousoší Austrie, symbolizující Rakousko, na vysokém podstavci. Vrcholová pískovcová figurální plastika představovala stojící ženskou postavu v životní velikosti, oděnou v kroužkovém brnění s věncem z dubových listů a korunou z pevnostních věží na hlavě. U pravé nohy měla postava opřený štít s rakouskou dvouhlavou orlicí, který přidržovala svěšenou pravou rukou. V levé ruce pak třímala kovový vavřínový věnec nad hlavou schouleného umírajícího rakouského vojáka u svých nohou, oděného v uniformě na hlavě s čepicí s kšiltem (čáko). Základnu sousoší tvořila nízká hranolová podesta.

Vrcholová plastika bývala postavena na vrcholu vysokého hranolového podstavce čtvercového půdorysu. Horní část podstavce nad mohutnou vynesenou obloukovou římsou bývala zdobena profilovaným dekorem. Ve středu stran podstavce bývaly ve vpadlých výklencích vsazeny obdélné pamětní nápisové desky z hnědočerveného mramoru s pamětním nápisem a se jmény padlých občanů Jáchymova a okolních vsí. Nároží byla členěna stylizovanou bosáží. Spodní část podstavce tvořil hranolový sokl. Podstavec býval postaven na dvou kamenných stupních.

Pomník býval umístěn na umělé terase ve svahu čtvercového půdorysu, ohraničené zdobeným kovaným plotem s brankou, přístupné schodištěm o devíti profilovaných žulových stupních. Svahy terasy byly pokryty vyskládanými přírodními kameny a osázeny rostlinami do podoby alpinia.

 

Fotodokumentace

Jáchymov - pomník obětem prusko-rakouské války | pomník obětem prusko-rakouské války v roce 1900
Jáchymov - pomník obětem prusko-rakouské války | válečný pomník na počátku 20. století
 

Použitá literatura

Ochec, J 2013 : Na hornickém náměstí stával pomník, Jáchymovský zpravodaj 11/13, Jáchymov, 18
Wieser, S. 2009 : Pomníky padlých ve válkách, zejména v té první světové válce, 94, XVIII. Historický seminář Karla Nejdla, Karlovy Vary, 89/99

 
 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 

Podobné objekty na Karlovarsku

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz