přeskočit k navigaci »

Úvod > Architektonické památky > Jáchymov - pomník Štěpána Šlika

Jáchymov - pomník Štěpána Šlika

Jáchymov - pomník Štěpána Šlika |

Pomník zakladatele města hraběte Štěpána Šlika nechalo zřídit městské zastupitelstvo v roce 1924 v parku pod městským hřbitovem uprostřed města Jáchymov (Sankt Joachimsthal). Pamětní desku vytvořil Ernest Hippmann z Hroznětína podle návrhu sochaře a keramika Michaela Mörtla. Od 2. světové války byla deska uschována v depozitáři a pomník chátral. Znovu osazena byla během rekonstrukce pomníku v roce 1993. Roku 2006 byla však ukradena sběrači kovů a následně nahrazena nevkusnou plastovou pamětní deskou.

 

Objekt: mohutná kamenná stéla s pamětní deskou

Typologie: pomníky a památníky

Kategorie: architektonické památky

Obec: Jáchymov (Sankt Joachimsthal)

Okres: Karlovy Vary

Poloha: ve Šlikově parku pod hřbitovem prostřed města

GPS: 50°21'52.804"N, 12°55'21.221"E

Období vzniku: 1924

Architekt: Michael Mörtl

Stavitel: Ernest Hippmann, Otto Linha

Stavebník: město Jáchymov

Slavnostní odhalení: 1924

Materiál: žula, bronz / plast

Období devastace: po roce 1945 a 2006

Rekonstrukce: 1993

Znovuodhalení: 14. srpna 1993

Stav: zchátralé

Přístupnost: volně přístupné

Historie objektu

Pomník zakladatele města hraběte Štěpána Šlika (1487-1526) z ostrovské větve rodu nechalo zřídit městské zastupitelstvo v roce 1924 v parku pod městským hřbitovem uprostřed města Jáchymov (Sankt Joachimsthal). Velký žulový kámen vážící 1,5 tuny byl dovezen z vrchu Vlčí hřbet (Wolfsberg, 902 m n. m.) u kapucínského kláštera v Mariánské. Návrh bronzové reliéfní pamětní desky s portrétem Štěpána Šlika vytvořil sochař a keramik Michael Mörtl, který působil jako profesor na keramické škole v Rybářích. Deska byla odlita jáchymovským rodákem Ernestem Hippmannem v Hroznětíně. Architektonickou úpravu pomníku svěřilo město Ottu Linhovi. V roce 1924 proběhlo následně slavnostní odhalení pomníku.

Během druhé světové války byla bronzová pamětní deska snesena a uschována ve sbírkách městského muzea, kde přečkala sběr kovových předmětů na válečné účely. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestal být pomník udržován a postupně chátral. Pamětní deska již na kamenné stéle nebyla osazena a později byla přenesena do depozitáře Okresního muzea v Karlových Varech.

V roce 1993 byla provedena celková rekonstrukce pomníku a na opuštěném kamenném podstavci ve Šlikově parku byla znovu osazena původní bronzová pamětní deska. Dne 14. srpna 1993 proběhlo následně v rámci Šlikovských oslav slavnostní znovuodhalení obnoveného pomníku za hojné účasti uniformovaných horníků a lesníků a místních obyvatel. Průvodní řeč tehdy pronesl kronikář Mgr. Oldřich Ježek. Odhalení obnovené pamětní desky poté za zvuků fanfár lesních rohů provedl potomek šlikovského rodu Ing. František Jindřich Schlick společně se starostou města Rüdigerem Eisensteinem.

V roce 2006 však byla bronzová pamětní deska násilně vytržena z podstavce sběrači kovů a patrně skončila ve šrotu. V roce 2011 zmizela rovněž malá kovová destička s nápisem o obnovení pomníku v roce 1993. Roku 2012 nechalo město Jáchymov vytvořit a na pomníku následně osadit nevkusnou plastovou desku s fotoreprodukcí původního reliéfu Štěpána Šlika a věnovacím textem v češtině a němčině.

 

Popis objektu

Mohutná hrubě opracovaná přírodní žulová stéla nesla původně ve vysekaném mělkém vpadlém výklenku na přední pohledové straně osazenou obdélnou bronzovou reliéfní pamětní desku od sochaře a keramika Michaela Mörtla. V kruhovém medailonu, lemovaném vavřínovým věncem, bylo situováno reliéfní poprsí hraběte Štěpána Šlika, vytvořené podle známé podoby na medailonech na portále západního vchodu děkanského kostela sv. Jáchyma, zasvěceném památce Štěpána Šlika již v 16. století. Pod portrétem byla vyvedena signatura litce desky: „E. HIPPMANN - LICHTENSTADT“. Po stranách dolní strany medailonu byly ve stylizovaných zakončeních stuhy vyvedeny reliéfní znak města Jáchymov a rodový znak hrabat Šliků. V horních rozích desky byly umístěny letopočty „1516“, rok založení města, a „1924“, datace odhalení pomníku.

V dolní polovině desky byl vyveden německý věnovací nápis kapitálami: „DEM GROSSEN WOHLTÄTER GRAFEN STEFAN SCHLICK IN DANKBARKEIT GEWIDMET VON DER STADT“ (Velkému dobrodinci hraběti Štěpánu Šlikovi z vděčnosti věnovalo město). V dolní části desky pod věnovacím nápisem byla vyvedena signatura autora návrhu pamětní desky: „M. MÖRTL“. Desky byla ke kameni připevněna čtyřmi velkými hřeby v nárožích se zdobenými hlavičkami. U paty pomníku bylo vytvořeno alpinum z vyskládaných lomových kamenů, osázených 186 horskými rostlinami.

Po znovu osazení desky v roce 1993 byla pod ní osazena menší obdélná kovová nápisová tabulka s českým textem: „PAMĚTNÍ DESKA ZAKLADATELI MĚSTA HRABĚTI STĚPÁNU ŠLIKOVI. OSAZENO 1924. OBNOVENO 1993“. Dnes je na místě odcizené původní bronzové desky osazena nevkusná plastová desky s polepem, nesoucí fotoreprodukci reliéfu Štěpána Šlika z portálu děkanského kostela sv. Jáchyma, a věnovacím textem v češtině a němčině: „HRABĚ ŠTĚPÁN ŠLIK (1487-1526) majitel panství Ostrov a ekonomický zakladatel Jáchymova. Roku 1526 hrabě zahynul v bitvě proti Turkům u Moháče.“ a „GRAF STEPHAN SCHLICK (1487-1526) Besitzer der Herrschaft Schlackenwerth und Gründer von St. Joachimsthal. Im Jahre 1526 kam er in der Schlacht gegen die bei Mohács um“.

 

Fotodokumentace

Jáchymov - pomník Štěpána Šlika | zchátralý pomník Štěpána Šlika - září 2006
Jáchymov - pomník Štěpána Šlika | zchátralý pomník před rokem 2006
Jáchymov - pomník Štěpána Šlika | původní bronzová pamětní deska - září 2006
Jáchymov - pomník Štěpána Šlika | pamětní deska pomníku Štěpána Šlika před rokem 2006
Jáchymov - pomník Štěpána Šlika | pomník Štěpána Šlika po odcizení pamětní desky v roce 2010
Jáchymov - pomník Štěpána Šlika | zchátralý Šlikův pomník v roce 2011
Jáchymov - pomník Štěpána Šlika | pomník Štěpána Šlika s nově osazenou deskou - říjen 2013
Jáchymov - pomník Štěpána Šlika | přední pohledová strana pomníku Štěpána Šlika - říjen 2013
 
Jáchymov - pomník Štěpána Šlika | plastová pamětní deska - říjen 2013
Jáchymov - pomník Štěpána Šlika | pomník Štěpána Šlika - říjen 2013
Jáchymov - pomník Štěpána Šlika | zchátralý pomník Štěpána Šlika ve Šlikově parku - říjen 2013
Jáchymov - pomník Štěpána Šlika | boční strana pomníku s pozůstatky aplinia - říjen 2013
Jáchymov - pomník Štěpána Šlika | zadní strana žulové stély - říjen 2013
Jáchymov - pomník Štěpána Šlika | zchátralý pomník Štěpána Šlika v Jáchymově - říjen 2013
 

Použitá literatura

Linhart, J. 1994 : Památky v Jáchymově v roce 1993, III. Historický seminář Karla Nejdla, Karlovy Vary, 36/38

 
 

Komentáře: přidat další

Phague (24.05.2022 12:41)

doctor hydroxychloroquine <a href="https://toplaquenil.com/">benefits of plaquenil</a> how long does plaquenil stay in your system

 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 

Podobné objekty na Karlovarsku

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz