přeskočit k navigaci »

Úvod > Architektonické památky > Jáchymov - pomník Tomáše Garrigua Masaryka

Jáchymov - pomník Tomáše Garrigua Masaryka

Jáchymov - pomník Tomáše Garrigua Masaryka |

Pomník prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka byl postaven v roce 1930 u budovy ředitelství lázní v jihovýchodní části města Jáchymov (Sankt Joachimsthal). Autorem pomníku byl akademický sochař Ladislav Šaloun z Prahy. Slavnostní odhalení objekt proběhlo dne 24. srpna 1930. Patrně po připojení pohraničí k nacistickému Německu a následné okupaci v době po roce 1938 byl však pomník zničen nebo odstraněn.

 

Objekt: figurální plastika na podstavci

Typologie: pomníky a památníky

Kategorie: architektonické památky

Obec: Jáchymov (Sankt Joachimsthal)

Okres: Karlovy Vary

Poloha: u budovy ředitelství lázní v lázeňské čtvrti v jihovýchodní části města

GPS: 50°21'33.615"N, 12°56'2.597"E

Období vzniku: 1930

Architekt: Ladislav Šaloun

Slavnostní odhalení: 24. srpna 1930

Materiál: bronz, žula

Období devastace: po roce 1938

Stav: zaniklé

Přístupnost: zaniklé

Historie objektu

První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk (1850-1937) navštívil město Jáchymov (Sankt Joachimsthal) celkem sedmkrát během svých pobytů v Karlových Varech, ze kterých tudy zajížděl rovněž na nejvyšší vrchol Krušných hor Klínovec. Již na počátku roku 1930 proto vznikl v Jáchymově výbor na postavení pomníku prezidentu osvoboditeli při příležitosti 80. výročí jeho narození. Prostředky na vytvoření pomníku byly získávány prostřednictvím pořádáním nejrůznějších akademií, plesů a tombol a sbírek mezi obyvateli kraje, lázeňskými hosty a místními podniky a spolky.

Dne 7. března 1930 během svého léčebného pobytu v Jáchymově oslavil československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk v hotelu Radium Palace své osmdesáté narozeniny. Následujícího dne 8. března 1930 byla na veřejném lázeňském domě slavnostně odhalena pamětní deska T. G. Masaryka za hojné účasti pracovníků místních dolů a obyvatel města i celého kraje. Průvodní řeči oslavující hlavu státu jako patrona vznikajících lázní tehdy přednesli v češtině vedoucí lékař Dr. August Pirchan a v němčině vysoký rada okresního úřadu Dr. Georg Loser. Na závěr slavnosti přednesla hornická kapela československou státní hymnu.

Pomník Tomáše Garrigua Masaryka byl poté postaven v průběhu roku 1930 na prostranství v sousedství budovy ředitelství lázní v lázeňské čtvrti v jihovýchodní části města Jáchymov. Autorem pomníku byl akademický sochař Ladislav Šaloun z Prahy. Náklady na vytvoření pomníku činily 92.000 korun. Slavnostní odhalení pomníku a jeho předání veřejnosti proběhlo dne 24. srpna 1930 pod patronací ministerského předsedy a ministrů zdravotnictví a veřejných prací za velké účasti místních občanů i obyvatel kraje. Doprovodný program zajistila hudba pěšího pluku z Chomutova a letka Leteckého pluku z Chebu. Patrně po připojení pohraničí k nacistickému Německu a následné okupace v době po roce 1938 byl však následně pomník zničen nebo odstraněn.

 

Popis objektu

Pomník tvořila socha Tomáše Garrigua Masaryka na podstavci. Bronzová vrcholová figurální plastika představovala prostovlasou postavu prezidenta v nadživotní velikosti s mírně nakročenou pravou nohou, oděnou ve společenském vycházkovém šatu. Základnu sochy tvořila nízká podesta kruhového půdorysu. Vrcholová plastika bývala postavena na vrcholu vysokého dvoustupňového žulového válcového podstavce. Na přední straně hladkého podstavce byl v horní části osazen nápis: „T. G. MASARYK“. Základnu podstavce tvořil nízký rozšířený válcový stupeň.

 

Fotodokumentace

Jáchymov - pomník Tomáše Garrigua Masaryka | pomník Tomáše Garrigua Masaryka v Jáchymově ve 30. letech 20. století
 
 
 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 

Podobné objekty na Karlovarsku

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz