Úvod > Architektonické památky > Jáchymov - sloup se sousoším Nejsvětější Trojice
Jáchymov - sloup se sousoším Nejsvětější Trojice
Vrcholně barokní sloup se sousoším Nejsvětější Trojice od ostrovského sochaře Zeidlera nechal zřídit v roce 1703 spolek místních havířů na prostranství před hlavním průčelím děkanského kostela sv. Jáchyma na horním konci náměstí v severozápadní části města Jáchymov (Sankt Joachimsthal). Po roce 1945 však přestal být trojiční sloup udržován a postupně chátral. V roce 2004 přistoupilo město Jáchymov k celkovému restaurování zchátralého objektu.
Objekt: vrcholně barokní sloup s figurálními plastikami
Typologie: kamenosochařské památky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Jáchymov (Sankt Joachimsthal)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: před kostelem sv. Jáchyma na horním konci náměstí v severozápadní části města
GPS: 50°22'19.363"N, 12°54'47.923"E
Období vzniku: 1703
Architekt: sochař Zeidler
Stavebník: bratrstvo horníků
Materiál: jemnozrnný pískovec, žula
Památková ochrana: od 3. května 1958
Č. rejst. ÚSKP: 23122/4-859
Stav: zachovalé
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Vrcholně barokní sloup se sousoším Nejsvětější Trojice nechal zřídit v roce 1703 spolek místních havířů na prostranství před hlavním jihovýchodním průčelím děkanského kostela sv. Jáchyma na horním konci tehdejšího Kostelního náměstí (Kirchen Platz) v severozápadní části města Jáchymov (Sankt Joachimsthal). Objekt vytvořil ostrovský sochař Zeidler, autor nedaleké barokní sochy sv. Jana Nepomuckého z roku 1730. Patrně ještě v průběhu 18. století byly kolem sloupu postaveny nové pilíře, na které byly přeneseny čtyři doprovázející sochy světců ze soklu sloupu. Další pilíře byly ozdobeny koulemi. V roce 1900 bylo kolem trojičného sloupu osazeno nové zdobené železné zábradlí v pseudogotických formách.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestal být trojiční sloup udržován a postupně chátral. Dne 3. května 1958 byl sloup se sousoším Nejsvětější Trojice zapsán na státní seznam kulturních památek České republiky pod rejtř. č. 23122/4-859. V roce 2004 přistoupilo město Jáchymov k celkovému restaurování zchátralého trojičného sloupu.
Popis objektu
Vrcholně barokní sloup se sousoším Nejsvětější Trojice doplněné sochami Panny Marie (Immaculata), sv. Josefa, sv. Anny a sv. Jáchyma. Vrcholové figurální sousoší Nejsvětější Trojice ikonografického typu Gnadenstuhl (Trůn milosti) z jemnozrnného pískovce představuje stojící postavu Boha Otce s pozlacenou trojúhelníkovou svatozáří, který před sebou drží krucifix s polovičním tělem Ježíše Krista s pozlacenou svatozáří. Na horním břevně kříže je osazena nápisová tabulka s nápisem „INRI“ (zkratka latinských slov Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský). V dolní části skupiny je situována plastika holubice s roztaženými křídly, symbol sv. Ducha, s pozlacenou plechovou svatozáří.
Sousoší je umístěno na vrcholu hladkého žulového korintského sloupu, staženého v horní a dolní části kovovými pásy. Hlavice sloupu je zdobena navíc plastickými hlavičkami andílků a nárožními volutami. V dolní části dříku na přední straně sloupu bývala původně upevněna plechová destička s novějším městským znakem v srdcovém štítu, propůjčeném městu roku 1546, neseným dvěma postavami horníků. Pod tím býval nápis: „Zu Ehren der allerheiligsten Dreisaltigkeit hat die hiesige löbliche Knappschaft diese Bildsäule errichten Lassen im Jahre 1703“ (Ke slávě Nejsvětější Trojice nechal zřídit tento sloup v roce 1703 místní chvalné bratrstvo horníků). Sloup je postaven na vrcholu žulového hranolového podstavce s vynesenou profilovanou horní krycí deskou a profilovanou patkou. Strany postavce zdobí jednoduché mělké obdélné vpadlé rámce. Podstavec je umístěn na vysokém žulovém hranolovém soklu zesíleném nárožními hranolovými pilíři, na nichž původně stávaly sochy doprovázejících světců. Sokl je doplněn vynesenou profilovanou horní krycí deskou a profilovanou patkou.
Kolem sloupu jsou na čtyřech mladších nárožních hranolových žulových pilířích s vynesenými profilovanými horními krycími deskami a profilovanými patkami postaveny v paterní úrovni přenesené figurální plastiky z jemného pískovce, sochy zdejšího patrona sv. Jáchyma a sochy skupiny sv. Rodiny, Panny Marie Nanebevzaté (Assumpta) na půlměsíci, sv. Josefa s dítětem Ježíškem a sv. Anny s malou Marií, umístěné původně na soklu sloupu. Na dalších osmi menších mezilehlých žulových pilířích jsou umístěny pískovcové stylobaty s koulemi. Kolem objektu je osazeno zdobené lité železné zábradlí z roku 1900 v pseudogotických formách, doplněné vrátky na pohledové straně. Trojiční sloup je postaven na třech stupních, složených z žulových kvádrů.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kozák, L. 1955 : Západočeské barokní sloupy sv. Trojice, Historický sborník Karlovarska, Karlovy Vary, 106
Kuča, K.-Zeman, L. 2006 : Památky Karlovarského kraje, Karlovy Vary, 222
Poche, E. a kol. 1977 : Umělecké památky Čech 1 (A-J), Praha, 565
Schmidt, R. 1913 : Soupis památek historických a uměleckých v Království českém, XL. Politický okres Jáchymovský, Praha, 99/100
Slouka, J. 2010 : Mariánské a morové sloupy Čech a Moravy, Praha, 116