Úvod > Architektonické památky > Jeřeň - Langův kříž
Jeřeň - Langův kříž
Železný kříž, nazývaný Langův kříž (Lang-Kreuz), byl vztyčen v 1. polovině 18. století nad rozcestím při levé straně silnice do Valče na severním okraji vsi Jeřeň (Girschen). Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a v průběhu 2. poloviny 20. století postupně zchátral.
Obec: Jeřeň (Girschen)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: nad rozcestím při levé straně silnice do Valče na severním okraji vsi
GPS: 50°10'3.126"N, 13°15'23.514"E
Období vzniku: 1. polovina 18. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Stav: zchátralé
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Železný kříž od neznámého autora, nazývaný Langův kříž (Lang-Kreuz), byl vztyčen patrně již v první polovině 18. století nad rozcestím při levé straně silnice do Valče na severním okraji vsi Jeřeň (Girschen). Kříž v této poloze je prvně zachycen již na mapě 1. vojenského josefského mapování z let 1764-1768. Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a v průběhu druhé poloviny 20. století postupně zchátral.
Popis objektu
Železný kříž na podstavci. Zdobný litý vrcholový kříž s rozšířenou patkou, zdobenou plastickým ornamentálním reliéfem, nese na křížení ramen patrně nepůvodní, nepoměrně velice drobnou litinovou plastiku Ukřižovaného Ježíše Krista. Před zdobným obloukovitým zakončením ramen jsou v rozšířených pravoúhlých plochách vsazeny plastické květy. Nápisově pásky dnes na kříži chybí.
Vrcholový kříž je osazen na vrcholu monolitického hranolového pískovcového podstavce s konkávně projmutými stěnami, velice drobnou hranolovou hlavicí a hranolovou patkou. Na čelní pohledové straně patky podstavce je vysekán prázdný obdélný lineární rámec s projmutými rohy. Zadní strana profilace hlavice podstavce byla v minulosti patrně mechanicky poškozena a částečně odlomena. Základnu podstavce tvoří kamenný hranolový sokl.
Fotodokumentace
Použitá literatura
KOLEKTIV, Heimatbuch des Kreises Luditz, München 1971, s. 257.
Gertrud TRÄGER, Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt 1993, s. 396.