Úvod > Architektonické památky > Karlovy Vary - Alžbětiny lázně (Lázně V)
Karlovy Vary - Alžbětiny lázně (Lázně V)
Typologie: historické objekty
Kategorie: architektonické památky
Obec: Karlovy Vary (Karlsbad)
Okres: Karlovy Vary
GPS: 50°13'48.625"N, 12°52'20.104"E
Stav: zachovalé
Přístupnost: otevírací hodiny
Historie objektu
V říjnu 1903 rozhodla rada města Karlovy Vary postavit nový moderní lázeňský dům v parku císaře Františka Josefa, dnešních Smetanových sadech, proti nové budově poštovního úřadu na levém břehu říčky Teplé v severní části města Karlovy Vary (Karlsbad). Na svém zasedání dne 31. května 1904 schválilo zastupitelstvo záměr požádat u banky o půjčku ve výši 4 miliony korun, ze které bude na výstavbu lázeňské budovy použit jeden milion. Dne 5. října 1904 následně ředitel městského stavebního úřadu ing. arch. Franz Drobny předložil projekt výstavby nového balneoprovozu s rozpočtem 1 495 tisíc korun, ve kterém tehdy počítal i s nájezdem pro kočáry k hlavnímu vchodu. Zastupitelstvo následně projekt schválilo. V únoru 1905 bylo rozhodnuto objekt pojmenovat Elisabethbad (Alžbětiny lázně) na památku zavražděné manželky císaře Františka Josefa I., císařovny Alžběty, zvané Sisi, která se ve městě léčila v červnu roku 1892. Výstavba lázeňské budovy byla započata dne 17. května 1905 v zadní části parku císaře Františka Josefa, který byl upraven ve francouzském stylu s fontánou a čtyřřadou alejí. Slavnostní otevření lázeňské budovy se konalo 18. června 1906. V nově otevřených lázních bylo poskytováno až 2000 procedur denně. Po roce 1918 byly všechny lázeňské budovy v Karlových Varech očíslovány, Alžbětiny lázně poté nesly označení Lázně V, později se nazývaly také Dr. David Becher Bad. Fontána před vstupním průčelím budovy Lázní V byla v roce 1963 ozdobena aktem dívky od Břetislava Bendy. V letech 1969-1973 byla provedena podle plánů ing. arch. Břetislava Zezulky rekonstrukce celého vnitřního zařízení a modernizace technického vybavení, aby byly lázně přizpůsobeny moderním balneologickým požadavkům. V atriu budovy byl tehdy vybudován nový krytý moderní rehabilitační plavecký bazén, dlouhý 25 m se dvěma saunami. Ještě v 70. letech 20. století byly Lázně V. uváděny v průvodcích jako největší český balneporovoz s kapacitou 2,5 tisíce procedur denně. Dne 6. března 2002 se lázně staly akciovou společností ve vlastnictví města Karlovy Vary a začaly se znovu nazývat původním názvem Alžbětiny lázně. V roce 2004 prošla budova lázní kompletní rekonstrukcí, při které byly lázeňské prostory zmodernizovány a původní bazén přebudován na bazénový komplex přístupný veřejnosti. Alžbětiny lázně jsou největším belneoprovozem v Karlových Varech, v němž je poskytováno na 60 druhů lázeňských procedur, využívajících vřídelní vodu a rašelinu. Lázně jsou rovněž největším odběratelem vřídelní vody ve městě. Samotná budova je však v současnosti ve špatném stavu.
Popis objektu
Nádherný rozsáhlý monumentální pseudobarokní komplex lázeňských budov s bohatě členěným vstupním průčelím s prvky secese s mírně předstupujícím půlkruhovým rizalitem a dvěmi krátkými postraními křídly s mohutnými sloupy a balkóny. Průčelí připomínající zámek, se otevírá do parku ve francouzském stylu s fontánou a čtyřřadou alejí. Od roku 1963 zdobí fontánu před lázněmi akt dívky od Břetislava Bendy. Budovu dříve doplňoval výrazný vysoký komín.
V atriu budovy moderní krytý rehabilitační plavecký bazén, dlouhý 25 m, s finským přepadem, napomáhajícím k cirkulaci termované vody a její filtraci. Bazén je doplněn saunami, párou, whirpoolem a soláriem.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Bešťáková, K.-Gargula, M. 2005 : Carlsbad - Karlovy Vary: …místa známá i neznámá, Karlovy Vary, 72/73
Gnirs, A. 1933 : Topographie der historischen und kunstgeschichtlichen Denkmale in dem Bezirke Karlsbad, Praha, 64
Poche, E. a kol. 1978 : Umělecké památky Čech 2 (K-O), Praha, 33