Úvod > Architektonické památky > Karlovy Vary - hotel Thermal
Karlovy Vary - hotel Thermal
Typologie: historické objekty
Kategorie: architektonické památky
Obec: Karlovy Vary (Karlsbad)
Okres: Karlovy Vary
GPS: 50°13'42.882"N, 12°52'37.620"E
Stav: zachovalé
Přístupnost: přístupné příležitostně
Historie objektu
Moderní hotelový komplex a lázeňské sanatorium Thermal ve funkcionalistickém slohu byl vystavěn v letech 1967-1976 podle projektu českých architektů manželů Věry a Vladimíra Machoninových v místech bývalé Eger Strasse (Chebské ulice) na pravém břehu říčky Teplá v severní části města Karlovy Vary (Karlsbad). Návrh architektů Machoninových vyhrál ve vypsané architektonické soutěži na výstavbu Mezinárodního hotelu a festivalového kina v Karlových Varech. V letech 1966-1968 probíhala demolice asi 30 domů původní zástavby Chebské ulice z 19. století, včetně secesního domu Alice, Mattoniho vily, hotelu Pošta Komenského školy a bývalé mototechny. Základní stavební kámen stavby komplexu byl slavnostně položen dne 5. června 1968. Během budování základů stavby pronikala do vyhloubených jam podzemní voda, která komplikovala postup prací. Ocelové konstrukce komplexu byly vyrobeny v železárnách Vítkovice. Dokončení stavby bylo plánováno do roku 1972, z důvodu nedostatku financí byly stavební práce nakonec dokončeny teprve roku 1976. Dominantní výšková budova výrazně narušila celkový tvar údolí říčky Teplé. Roku 1977 byl na střechu hotelové budovy instalován jeřáb na mytí oken. V sezóně roku 1977 poté proběhlo slavnostní zahájení hotelového provozu. Hotelový komplex disponuje rozlehlými prostory pro konání festivalů, kongresů, sympozií, koncertů a řady dalších kulturních pořadů. Provoz byl doplněn o unikátní otevřený plavecký bazén vystavěný na skále nad hotelovou budovou. Po roce 1989 se množily návrhy na demolici objektu a jeho nahrazení například kaskádovitým hotelem, který by tolik nenarušoval ráz města. Tyto plány však nebyly nikdy uskutečněny z důvodu finanční náročnosti i obtížnosti samotné realizace. V roce 1993 vyhlásil Fond národního majetku v rámci privatizace veřejnou na prodej státního podniku Thermal s minimální cenou 270 milionů korun. Výhercem se stala firma Jasmín, která nabídla půl miliardy, částku však nikdy nezaplatila. Vrchní soud později přiřkl hotelový komplex zpět Fondu národního majetku. Firma XaR, která s nabídkou 350 milionů korun skončila v soutěži na druhém místě, vede od té doby o hotel se státem soudní spor. Hotel Thermal v současnosti provozuje státní společnost Thermal-F a.s. V letech 2008-2009 a 2011-2012 proběhla z důvodu nárůstu požadavků na pobyt doprovázený lázeňskou léčbou v podzemních prostorách bývalých technických garáží hotelu výstavba nového balneo provozu s celkovým nákladem 58 milionů korun.
Popis objektu
Moderní šestnáctipodlažní výškový hotel železobetonové konstrukce ve funkcionalistickém slohu dosahuje výšky 65 metrů. V hotelu je umístěno celkem 273 pokojů s kapacitou 533 lůžek. Hotelový komplex je doplněn s kongresovým centrem s celkovou kapacitou 2000 konferenčních míst, tvořeným velkým kinosálem pro 1148 diváků, třemi menšími sály pro 50 diváků, dalším sálem s 245 místy, kongresovým sálem pro 300 osob, kongresovou halou a konferenčními salonky. Stravovací část hotelu s dvěma stylovými restauracemi s 232 a 266 místy, má celkovou kapacitu 1070 míst. Součástí areálu jsou rovněž kavárny a terasy, noční klub, parkoviště, garáže, autoservis a myčka.
Na skále nad hotelem je situován 50 metrů dlouhý a 16 m široký otevřený vyhřívaný plavecký bazén, napájený z jedné třetiny termální vodou z Vřídla. Teplota vody dosahuje 26-28°C., Bazén je doplněn fitness centrem, saunou a soláriem.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Bešťáková, K.-Gargula, M. 2005 : Carlsbad - Karlovy Vary: …místa známá i neznámá, Karlovy Vary, 67