přeskočit k navigaci »

Úvod > Přírodní zajímavosti > Karlovy Vary - japonská zenová zahrada Hany Bälz

Karlovy Vary - japonská zenová zahrada Hany Bälz

Karlovy Vary - japonská zahrada Hany Bälz |

Japonská zenová meditační zahrada Hany Bälz byla vybudována v roce 1998 japonskými zahradníky podle návrhu významného japonského zahradního architekta doc. Kanji Nomury v parku nedaleko Parkhotelu Richmond na levém břehu říčky Teplá na jižním okraji města Karlovy Vary (Karlsbad). Zahrada nese jméno manželky německého lékaře dr. Erwina von Bälz, která přispěla ke sblížení japonské a evropské kultury.

 

Objekt: kamenná japonská zenová zahrada

Typologie: zahrady a parky

Kategorie: přírodní zajímavosti

Obec: Karlovy Vary (Karlsbad)

Okres: Karlovy Vary

Poloha: v parku nedaleko Parkhotelu Richmond na jižním okraji města

GPS: 50°12'59.835"N, 12°53'26.680"E

Období vzniku: 1998

Architekt: Kanji Nomura

Oficiální zpřístupnění: červen 1998

Stav: zachovalé

Přístupnost: volně přístupné

Historie objektu

Myšlenka na zřízení kamenné japonské zenové zahrady vzešla v devadesátých letech 20. století od japonské návštěvnice města žijící v Mnichově, Masumi Schmidt-Muraki. Japonská zenová meditační zahrada byla následně vybudována v roce 1998 podle návrhu významného japonského zahradního architekta doc. Kanji Nomury z města Kusatsu v parku nedaleko Parkhotelu Richmond na levém břehu říčky Teplá na jižním okraji města Karlovy Vary (Karlsbad). Kanji Nomura zahradu vybudoval spolu s osmi japonskými zahradníky z prefektury Nagoya. Práce byly dokončeny dne 16. červa 1998. Zahrada byla založena k 150. výročí narození dr. Erwina von Bälz (1849-1913), významného německého internisty, který byl v roce 1876 pozván japonským císařem, aby pomohl v Japonsku položit základy moderní medicíny. Jako balneolog seznámil Japonce i s Karlovými Vary. Slavnostní otevření zahrady proběhlo v červnu roku 1998.

V květnu roku 1999 byla zahrada slavnostně pojmenována Japonská zahrada Hany Bälz, na počest japonské manželky německého lékaře, která přispěla ke sblížení japonské a evropské kultury. V září roku 2000 se v Japonské zahradě konal obřad čaje na počest Hany Bälz. V zimě na přelomu let 2005 a 2006 byla ulomena kamenná koule z Buddhovy lucerny. Náhradní kouli, kterou nechal vyrobit Kanji Nomura na náklady partnerského města Kusatsu, přivezla do Karlových Varů Masumi Böttcher-Muraki. V listopadu roku 2006 nechalo město Karlovy Vary zrenovovat informační tabuli v Japonské zahradě Hany Bälz. Nový nákres s vysvětlivkami provedl karlovarský grafik Eduard Milka.

 

Popis objektu

Kamenná japonská zenová zahrada je postavena na kruhovém půdorysu s vnitřním obloukem, symbolizujícím principy jin a jang - sjednocení kladu a záporu v harmonický celek, či Evropu a Asii, nebo ostrov muže a ostrov ženy. Bílý štěrk znázorňuje moře mezi východní a západní polokoulí. Z východního břehu vyráží do moře směrem k západu kámen ve tvaru lodě. Uprostřed moře ční nevelký kámen, který je podobenstvím Hany Bälz, Dobra, spojujícího Východ a Západ. Kámen může být označován také za mýtickou želvu či hledajícího člověka, který v moři (labyrintu) světa touží po Nirváně. Tento mnoho významový kámen musí mít dostatek světla, který mu dodává kamenná lucerna, podobenství Buddhy jako ukazatele správné cesty života. V lucerně se nezapalují svíce, neboť sama lucerna je světlem. Některé vertikálně situované velké kameny jsou analogií k evropským menhirům, mají sloužit jako příbytek bohů.

Místo má vyjadřovat element vody. Zenový princip, vytvořit z Prázdnoty cosi hmatatelného, tedy z duše hmotu. Objekt zahrady má schopnost působit coby přijímač a vysílač kladných vln a vibrací z kosmu a ze zemského magnetismu. Těmito energiemi se kameny nabíjejí a mají schopnost předávat je vnímavým lidem. Japonská zenová zahrada tak slouží k meditaci, harmonizaci lidské mysli a posílení zdraví. Zahradu je možno považovat za přírodní chrám.

 

Fotodokumentace

Karlovy Vary - japonská zahrada Hany Bälz | kamenná japonská zenová zahrada Hany Bälz - říjen 2009
Karlovy Vary - japonská zahrada Hany Bälz | japonská zahrada Hany Bälz - říjen 2009
Karlovy Vary - japonská zahrada Hany Bälz | kamenná lucerna - říjen 2009
Karlovy Vary - japonská zahrada Hany Bälz | kamenná lucerna symbolizujjící Buddhovo světlo - říjen 2011
Karlovy Vary - japonská zahrada Hany Bälz | kamenná loď vyplouvající směrem k západu - říjen 2011
Karlovy Vary - japonská zahrada Hany Bälz | kamenná japonská zenová zahrada Hany Bälz - říjen 2011
Karlovy Vary - japonská zahrada Hany Bälz | japonská zahrada Hany Bälz v Karlových Varech - říjen 2011
 
 
 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 

Podobné objekty na Karlovarsku

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz