přeskočit k navigaci »

Úvod > Architektonické památky > Karlovy Vary - kaple sv. Nikolaje

Karlovy Vary - kaple sv. Nikolaje

Karlovy Vary - kaple sv. Nikolaje |
 

Obec: Karlovy Vary (Karlsbad)

Okres: Karlovy Vary

GPS: 50°12'14.991"N, 12°50'45.475"E

Stav: zachovalé

Přístupnost: přístupné exteriéry

Historie objektu

Dřevěnou pravoslavnou kapli sv. Nikolaje, Divotvorca z Mir Likijských, neboli sv. Mikuláše z Myry, nechal na vlastní náklady vystavět Nikolaj Genadijevič Štěpanov v letech 1999-2000 na prostranství před rozhlednou Aberg na Doubské hoře (609 m n.m.) v lázeňských lesích jihozápadně od města Karlovy Vary (Karlsbad). Základní kámen kaple byl vysvěcen na den sv. Petra a Pavla 12. července 1999 vladykou metropolity Dorotejem. Stavební materiál na stavbu kaple byl opracován, očíslován a připraven k montáži v dílnách Tojicko-Sergievské lávry v Sergievu Posadu, v největším monastýru Ruska. V těchto dílnách byl rovněž zbudován vyřezávaný ikonostas a namalovány ikony. Základy kaple postavila místní karlovarská firma a montáž kaple z dovezených stavebních dílů následně provedli ruští stavbaři. Slavnostní vysvěcení kaple proběhlo dne 16. listopadu 2000. Vysvěcení kaple a první sv. liturgii v nové kapli celebroval Jeho Eminence arcibiskup pražský a českých zemí vladyka Christofor s řadou duchovních arcibiskupského sídla Prahy a západočeského protopresbyterátu v čele s protojerejem otcem Janem Křivkou a s představeným karlovarského podvorja Ruské pravoslavné církve protojerejem otcem Vasiljem Tarasovem. Vladyka Christofor v krátkém proslovu poblahopřál všem k výstavbě chrámu, poděkoval zakladateli a zdůraznil, že je to krajně vzácná událost v Čechách. Poděkoval protojereji Vasiliji Tarasovovi za přípravu chrámu ke svátku a za námahu, kterou vynaložil na jeho úpravu. Svůj krátký proslov ukončil zvoláním: "Kristus je mezi námi" a vyslovením všem přání "mnogaja ljeta". Celý program doprovodil pěvecký sbor karlovarského chrámu sv. Petra a Pavla. Starostou kaple se stal její zakladatel Nikolaj Štěpánov. Bohoslužby se zde měly konat vždy ve čtvrtek, který je podle pravoslavné tradice dnem sv. Mikuláše, a podle možnosti i o sobotách.

 

Popis objektu

Menší dřevěná pravoslavná kaple ve stylu suzdalských kaplí. Obdélná kaple s trojbokým presbytářem, skládaná z opracovaných trámů a krytá sedlovou šindelovou střechou s cibulovou bání, je postavena na vysoké podezdívce z betonových kvádrů. Nad vstupní částí kaple je vystavěna osmiboká věž završená jehlancovou střechou s cibulovou bání s pravoslavným křížem vrcholu, krytou štípaným šindelem. Kolem kaple obíhá stupňovitá zastřešená vyhlídková terasa.
Vnitřní zařízení kaple tvoří nádherný unikátní ručně vyřezávaný dřevěný oltář (ikonostas) a malované ikony.

 

Fotodokumentace

Karlovy Vary - kaple sv. Nikolaje | vysvěcení nové kaple dne 16. listopadu 2000
Karlovy Vary - kaple sv. Nikolaje | kapli vysvětil vladyka Christofor dne 16. listopadu 2000
Karlovy Vary - kaple sv. Nikolaje | svátek přenesení ostatků sv. Nikolaje dne 23. května 2002
Karlovy Vary - kaple sv. Nikolaje | dřevěná kaple sv. Nikolaje - červenec 2009
Karlovy Vary - kaple sv. Nikolaje | pravoslavná kaple sv. Nikolaje - říjen 2011
Karlovy Vary - kaple sv. Nikolaje | vstupní průčelí kaple sv. Nikolaje - říjen 2011
Karlovy Vary - kaple sv. Nikolaje | kaple sv. Nikolaje od jihovýchodu - říjen 2011
Karlovy Vary - kaple sv. Nikolaje | kaple sv. Nikolaje od východu - říjen 2011
 
Karlovy Vary - kaple sv. Nikolaje | pravoslavná kaple sv. Nikolaje - říjen 2011
Karlovy Vary - kaple sv. Nikolaje | závěr kaple od severovýchodu - říjen 2011
Karlovy Vary - kaple sv. Nikolaje | kaple sv. Nikolaje od západu - říjen 2011
Karlovy Vary - kaple sv. Nikolaje | kaple sv. Nikolaje od jihozápadu - říjen 2011
Karlovy Vary - kaple sv. Nikolaje | interirér kaple sv. Nikolaje - červenec 2009
Karlovy Vary - kaple sv. Nikolaje | malovaný oltář (ikonostas) v interiéru kaple - listopad 2000
 

Použitá literatura

Karpowicz, J. 2001 : Vysvěcení nové pravoslavné svatyně sv. Nikolaje v Karlových Varech, In: Hlas Pravoslaví, Ročník LVII, Leden 2001 č. 1, Praha, 4/5

 
 

Komentáře: přidat další

Lacmanova Ružena (25.08.2019 09:42)

24.8 2019 opět jsme se zastavily na verandě k odpočinku při toulkách lesem.Než jsme se rozhlédly věnovala se nám sestra Nektara a umožnila nám návštevu kaple a ochozu kolem ní .Velicemile a ochotně se nám věnovala ,vše nám vysvětlila apostarala se o kultůru během naší návštevy.Prostě nemá to chybičku .Děkujeme Nektaro .

 

Lacmanova Ružena (11.08.2019 13:00)

10.8.2019 jsem tam byla znovu ,opět terasa připravena přijmout návštěvníky i když pršelo na terase byl úkryt před deštěm příjemný .Kastelán nebyl přítpmen ,ale i tak je vše útulné .Děkuji za takové posezení uprostřed lesa.

 

Lacmanova Ružena (11.08.2019 11:24)

28.7.2019 jsem kaply navštívila poprvé,žádné pásky tam nebyly ,ba naopak vše bylo přístupné .Krásně upravené,terasa pod kaplí byla volně přístupná na stole ubrus a kolem lavice k posezení .Bylo to jako v pohádce ,vše krásně upravené ,kytičkami osazené a přesto že něldo v budově byl tak nás nevyhnal .O týden později jsme se zam vypravily znovu ve skupině sedm lidí ,byly jsme mile přivítáni a kaply jsme si mohly prohlédnout celou i s oltářem ,dokonce nám bylo povoleno si zazvonit na zvony pro štěstí Pro naši skupinku to byl moc pěkný zážitek .Nektaro děkuje moc .

 

Aiedail (27.08.2017 17:44)

Momentálně je celý areál rozhledny (včetně kaple) obehnán páskou zákaz vstupu. Kaple je navíc částečně podepřená lešením a vypadá to, že minimálně část terasy z ní chybí.

 

lebrak (24.08.2015 22:06)

Pisatel nemluví pravdu, loupaná kulatina pochází z Čech, konkrétně z Příbrami a dodnes za ní stavebník dodavateli dluží peníze. Pokud si to nepamatuje, tak atˇsi opráší paměť. Jako bývalý pilot by ji měl mít ještě dobrou. To mu vzkazuje Ladislav Stehlík.

 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 

Podobné objekty na Karlovarsku

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz