Úvod > Architektonické památky > Karlovy Vary - lesní pobožnost
Karlovy Vary - lesní pobožnost
Stylizovaný oltář v podobě kamenné mohyly nechal vystavět v roce 1910 karlovarský patriot a radní Hugo Anger na místě oblíbeného svatého obrázku pod Russelovou skálou na konci údolí v lázeňských lesích západně od centra města Karlovy Vary (Karlsbad). Na jaře roku 1990 byla lesní pobožnost poškozena silnou vichřicí a následně neznámým vandalem. V roce 2005 proběhla celková rekonstrukce lesního zákoutí.
Objekt: stylizovaný oltář v podobě kamenné mohyly
Typologie: boží muka a kříže
Kategorie: architektonické památky
Obec: Karlovy Vary (Karlsbad)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: pod Russelovou skálou v lázeňských lesích západně od centra města
GPS: 50°13'1.941"N, 12°51'59.796"E
Období vzniku: 1910
Architekt: neznámý
Stavebník: Hugo Anger
Stav: zachovalé
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Původní prostý svatý obrázek Panny Marie kdosi zavěsil patrně jako výraz pokory a poděkování za úspěšné vyléčení na jeden ze stromů pod Russelovou skálou (Russelsitze) na konci údolí v lázeňských lesích západně od centra města Karlovy Vary (Karlsbad). Ke svatému obrázku často chodívala z lázeňského města po Russelově cestě, lemované alejí starých buků, rakouská císařovna Alžběta, zvaná Sissi, během svého léčení v Karlových Varech v červnu a červenci roku 1892. Obrázek Panny Marie byl během let postupně doplněn dalšími obrázky svatých a jednoduchým dřevěným oltáříkem s klekátkem.
V roce 1910 nechal celé zákoutí upravit do dnešní podoby karlovarský patriot a radní Hugo Anger. Podivuhodný oltář z velkých balvanů postupně doplnila řada desek s děkovnými nápisy v mnoha jazycích. Na oltář byl přenesen rovněž původní obraz Panny Marie. Okolí oltáře bylo následně upraveno a v sousedství lesní pobožnosti byl vystavěn nový dřevěný altán, který poskytoval ochranu při dešti či větru. Z výzdoby oltáře se však do dnešních dnů dochovalo pouze torzo.
Na jaře roku 1990 byla lesní pobožnost poškozena během silné větrné vichřice. Zmizel tehdy přirozený vstup k oltáři lemovaný vzrostlými stromy a některé příliš polámané tisy musely být vyřezány. Následně oltář poškodil neznámý vandal, který poničil nejen historicky cenný obraz Panny Marie, ale i vrcholový dřevěný kříž a další artefakty.
S rychlou pomocí naštěstí přispěchali jak karlovarští občané, tak různé instituce. S finanční podporou vydavatelky měsíčníku Promenáda, Jitky Kulhánkové, byl v roce 2004 nově vystavěn zničený altán a v roce 1995 byla obnovena také lesní pobožnost. Namísto původního poničeného obrazu Panny Marie byl na oltář osazen obraz Srdce Ježíšova. V roce 2010 dostal sousední altán díky finanční podpoře Vydavatelství Promenáda nové nátěry.
Obnovené místo se postupně stalo oblíbeným cílem vycházek lázeňských hostů. V období vánočních svátků se zde setkávají během štědrovečerních procházek karlovarští občané, kteří sem přinášejí potravu pro zvěř.
Popis objektu
Stylizovaný oltář v podobě velké mohyly, seskládané z velkých balvanů. Ve středu oltáře býval původně umístěn obraz Panny Marie, nahrazený v roce 1995 obrazem Srdce Ježíšova. Oltář je doplněn řadou plastik a desek s děkovnými nápisy v mnoha jazycích. Na vrcholu oltáře je postaven dřevěný kříž s Ukřižovaným Kristem, krytý dřevěnou stříškou. Před oltářem jsou umístěna kamenná klekátka a vydlážděné okolí oltáře doplněno lavicemi a malým jezírkem s umělým vodopádem.