Úvod > Architektonické památky > Karlovy Vary - městská tržnice
Karlovy Vary - městská tržnice
Moderní objekt městské tržnice byl postaven v letech 1912-1913 podle projektu ředitele stavebního úřadu, karlovarského městského stavitele Franze Drobnyho v obchodní části na severním okraji města Karlovy Vary (Karlsbad). Stavební práce provedla firma Rella & Neffe. Dne 3. května 1958 byl objekt karlovarské městské tržnice zapsán na státní seznam nemovitých kulturních památek pod rejtř. č. 52594/4-4126. Na počátku devadesátých let 20. století přistoupilo město k celkové rekonstrukci objektu, během byl objekt přebudován na moderní samoobslužnou prodejnu. V současnosti je objekt v pronájmu obchodního řetězce Albert, který zde provozuje supermarket.
Objekt: železobetonová budova tržnice s prodejní halou
Typologie: historické objekty
Kategorie: architektonické památky
Obec: Karlovy Vary (Karlsbad)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: v Horově ulici v severní části města
GPS: 50°13’53.01″N, 12°52’12.28″E
Období vzniku: 1912-1913
Architekt: Franz Drobny
Stavitel: firma Rella & Neffe
Památková ochrana: od 3. května 1958
Č. rejst. ÚSKP: 52594/4-4126
Stav: zachovalé
Přístupnost: otevírací hodiny
Historie objektu
Již v roce 1878 otevřely Karlovy Vary (Karlsbad), jako jedno z prvních měst Rakouska-Uherska, městské jatky podle plánů městského inženýra Theodora Zenkera na břehu řeky Ohře v obci Drahovice (Drahowitz). Roku 1893 byly z důvodu rychlého rozvoje lázeňského města jatky podstatně rozšířeny o dalších osm budov, z nichž některé sloužily rovněž jako tržnice, které zásobovaly lázeňské hotely.
V roce 1903 rozhodla karlovarská městská rada o výstavbě nové moderní tržnice pro prodej masa a dalších potravin, kde by zároveň produkty podléhaly přísné hygienické kontrole. Návrh železobetonové budovy vypracoval v letech 1910-1912 ředitel stavebního úřadu, karlovarský městský stavitel Franz Drobny. Novostavba městské tržnice byla následně vystavěna v letech 1912-1913 v obchodní části na severním okraji města Karlovy Vary. Stavební práce provedla firma Rella & Neffe. Ještě v průběhu stavby si konstrukci haly prohlédla exkurze studentů pražské německé techniky jako příklad spolupráce architekta a inženýra.
Interiér objektu městské tržnice sloužil jako prodejní prostora s jednotlivými stánky, doplněná kancelářemi, laboratořemi, sklady a chladírnami a mrazicími boxy v suterénu. Dřevěné prodejní stánky stávaly rovněž před budovou tržnice, v prostoru dnešního autobusového nádraží.
Dne 3. května 1958 byl objekt karlovarské městské tržnice zapsán na státní seznam nemovitých kulturních památek pod rejtř. č. 52594/4-4126. Na počátku devadesátých let 20. století přistoupilo město k celkové rozsáhlé rekonstrukci objektu, která započala v roce 1993. Kryté tržiště bylo tehdy přebudováno na moderní samoobslužnou prodejnu. Objekt byl následně pronajímán. V současnosti zde má svou provozovnu obchodní řetězec Albert.
Popis objektu
Železobetonová bazilikální budova na čtvercovém půdorysu, vysoká 15, 4 m, s věžičkou 22 m. Hlavní trojlodní hala o rozměrech půdorysu 60 x 30 m je orientovaná ve směru východ- západ. Železobetonová konstrukce prodejní haly v podobě atypického skeletu, tvořeného sloupy, obloukovými trámy a stropy, je zvršena mansardovou střechou se střední průběžnou lucernou ve hřebeni. Ze všech čtyř stran vedou do objektu z ulic široké vchody. Prodejní halu osvětlují vysoká okna ve štítech, boční střešní okna a hřebenový světlík. Příčná křídla objektu jsou patrová s podkrovím v mansardě, které sloužilo jako administrativní část, laboratoře a sklady. Hlavní vchod do budovy je veden robustním administrativním křídlem v jižním průčelí. Budova je podsklepena, v prostorách bývaly původně umístěny chladírny a mrazicí boxy.
V interiéru hlavní haly se původně nacházely kromě podia s prodejními pulty rovněž nádrže na ryby.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Dvořáková, D. (ed.) 2011 : Industriální topografie Karlovarský kraj, Praha, 157