přeskočit k navigaci »

Úvod > Architektonické památky > Karlovy Vary - sloup se sochou Karla IV.

Karlovy Vary - sloup se sochou Karla IV.

Karlovy Vary - sloup se sochou Karla IV. |
 

Obec: Karlovy Vary (Karlsbad)

Okres: Karlovy Vary

GPS: 50°13'24.808"N, 12°53'8.350"E

Stav: zachovalé

Přístupnost: volně přístupné

Historie objektu

Jubilejní sloup se sochou zakladatele města císaře a českého krále Karla IV. byl vztyčen v roce 1858 na vyvýšenině v městském parku před vilou Lützow, dnes zvaném park Jeanna de Carro, vysoko v jihozápadním strmém skalnatém svahu Tříkřížového vrchu východně nad centrem města Karlovy Vary (Karlsbad). Autorem plastiky byl významný pražský sochař Josef Max, mimo jiné autor sousoší na Karlově mostě v Praze. Plastiku původně patrně zakoupil od pražského autora karlovarský mecenáš baron Lützow u umístil ji na pozemcích rozlehlé zahrady své vily. Karlovarští radní sochu císaře od barona vykoupili a následně prosadili její umístění na vyvýšené místo v nově zřízeném parku. Jubilejní sloup byl slavnostně odhalen dne 13. září 1858 během oslav 500. výročí založení města Karlovy Vary. Umístění plastiky však bylo ostře kritizováno, neboť výtvarně nenáročná plastika císaře nebyla v přílišné výšce údajně vidět. Traduje se historka, že baron Lützow nechal pro názorové neshody s karlovarskými radními a jako výraz opovržení nad umístěním nevelké plastiky císaře Karla IV. přemístit plastiku kočky ze zadní části zahrady a posadit ji na třímetrový sloup do středu kamenného rondelu. Sedící kočka původně hleděla ke středu města, později však byla otočena pozadím k budově staré radnice. Baron tím chtěl říct, že do polopusté stráně patří kočka a ne císař, navíc ve špatných rozměrech a ironicky naznačit, že práce pánů radních byla pro kočku. Během několika neupřesněných oprav objektu během 20. století byla spodní část sloupu zalita do výše přibližně 60 cm směsí betonu a kamene, bohužel však včetně větracího otvoru a trubice odvádějící původně kondenzační vlhkost. Nosná konstrukce objektu byla tehdy doplňována novými částmi vzájemně spojovanými ocelovými šrouby. Počátkem 21. století byl stav objektu vzhledem k absenci údržby a značné korozi materiálu již velmi špatný, zjištěny byly vážné závady na sloupu i jeho nosné konstrukci. V roce 2004 proto přistoupil vlastník objektu, město Karlovy Vary, k celkové náročné rekonstrukci pomníku. Po dohodě se zástupci Národního památkového ústavu, ÚOP Plzeň a investora bylo rozhodnuto provést demontáž celého objektu. Všechny části objektu byly zbaveny původních nátěrů a koroze a opatřeny novým nátěrem. Po konzultaci se statikem ing. J. Rinešem bylo navrženo nové řešení nosné konstrukce objektu. Rovněž bylo obnoveno původní odvětrání a odvod kondenzační vlhkosti. Po se stavení byla provedena konečná povrchová úprava grafitovým nátěrem. Náklady na rekonstrukci se tehdy vyšplhaly na 400 tisíc Kč.

 

Popis objektu

Kovová plastika Karla IV. je odlitek ze slitiny zinku, hliníku a olova, tzv. zinkalu (kamalu), materiálu, hojně používaného během 19. století, který sloužil jako náhražka ušlechtilejších materiálů, např. bronzu apod. Plastika představuje císaře oděného v bohatě zřaseném oděvu s reliéfně zdobeným pláštěm sepnutým sponou u krku a s korunou na hlavě. Ve své levici svírá panovník dlouhý meč připevněný na mohutném pásu kolem boků. V pravici drží stočenou listinu, která jistě představuje dokument připomínající založení Karlových Varů. V korunce v horní části plastiky je umístěn otvor umožňující cirkulaci vzduchu a odvod kondenzační vlhkosti, zakrytý nerezovou sítí a krycí čepičkou. Plastika se proti akademicky suchým Maxovým dílům, jak je známe např. z Karlova mostu v Praze, vyznačuje se zvláštním romantickým půvabem. Plastika je postavena na vrcholu 6 m vysokého kovového sloupu s kanelovaným dříkem a korintskou hlavicí. V útrobách sloupu je umístěna vlastní nosná konstrukce objektu, původně tvořená čtyřmi ocelovými pásy, dnes nahrazená centrálním nosným sloupem z nerezové oceli s kruhovými pásy korespondujícími s vnitřním průměrem sloupu. Sloup je umístěn na žulovém hranolovém podstavci s horní i spodní profilovanou krycí deskou. Na čelní straně soklu bývala původně umístěna nápisová deska se zlaceným textem v němčině: „DEM GRÜNDER DIE DANKBARE STADT 1858", doplněná dříve druhou částí textu: „ZUR ERINNERUNG AN DAS 500 JÄHRIGE JUBILÄEUM", umístěná dnes na zadní straně soklu. Na čelní straně podstavce je nyní osazena novodobá nápisová deska s českým překladem textu: „ZAKLADATELI VDĚČNÉ MĚSTO 1858". Podstavec je umístěn na dvou žulových stupních a prostor vydlážděn kamennými kostkami. Okolí sloupu je parkově upraveno.

 

Fotodokumentace

Karlovy Vary - sloup se sochou Karla IV. | sloup se sochou Karla IV. - září 2011
Karlovy Vary - sloup se sochou Karla IV. | sloup se sochou Karla IV. - září 2011
Karlovy Vary - sloup se sochou Karla IV. | sloup se sochou Karla IV. - říjen 2011
Karlovy Vary - sloup se sochou Karla IV. | sloup se sochou Karla IV. - říjen 2011
Karlovy Vary - sloup se sochou Karla IV. | plastika císaře Karla IV. - září 2011
Karlovy Vary - sloup se sochou Karla IV. | přední strana podstavce - září 2011
Karlovy Vary - sloup se sochou Karla IV. | sloup se sochou Karla IV. - září 2011
Karlovy Vary - sloup se sochou Karla IV. | sloup se sochou Karla IV. - říjen 2011
 
Karlovy Vary - sloup se sochou Karla IV. | sloup se sochou Karla IV. - říjen 2011
Karlovy Vary - sloup se sochou Karla IV. | sloup se sochou Karla IV. - říjen 2011
Karlovy Vary - sloup se sochou Karla IV.  | sloup se sochou Karla IV. - říjen 2011
Karlovy Vary - sloup se sochou Karla IV. | sloup se sochou Karla IV. - říjen 2011
 

Použitá literatura

Kovařík, J. 2005 : Restaurování jubilejního sloupu s postavou císaře Karla IV. z Karlových Varů, In: Sborník z konference konzervátorů a restaurátorů Plzeň 2005, Brno, 75-78
Poche, E. a kol. 1978 : Umělecké památky Čech 2 (K-O), Praha, 37

 
 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 

Podobné objekty na Karlovarsku

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz