Úvod > Architektonické památky > Karlovy Vary - socha Karla IV.
Karlovy Vary - socha Karla IV.
Typologie: pomníky a památníky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Karlovy Vary (Karlsbad)
Okres: Karlovy Vary
GPS: 50°13'41.347"N, 12°52'47.198"E
Stav: zachovalé
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Barokní pískovcová socha zakladatele Karlových Varů, císaře Karla IV. od neznámého umělce z roku 1739, kterou městu daroval apelační rada von Schuppig, jako poděkování za lázeňskou léčbu, bývala původně umístěna na vysokém podstavci při jižním nároží průčelí renesanční budovy původní karlovarské radnice na Tržišti pod Zámeckou věží uprostřed města Karlovy Vary (Karlsbad). Autorství plastiky bývá mylně připisováno baroknímu sochaři Oswaldu Josefu Wendovi ze Žlutic, práce však svým sochařským ztvárněním naprosto neodpovídá Wendovu rukopisu. Rovněž datování vzniku plastiky do roku 1739 Wendovo autorství vyvrací. Před demolicí budovy kvůli špatnému technickému v roce 1875 byla plastika snesena a v roce 1936 umístěna na průčelí budovy bývalé okresní, později krajské knihovny v dnešní ulici I. P. Pavlova. Roku 1975 byla socha kvůli špatnému stavu restaurována. V roce 2006 byla krajská knihovna přemístěna do areálu ve Dvorech a budova se stala sídlem Městské knihovny Karlovy Vary, plastika na průčelí však zůstala v majetku Karlovarského kraje. V listopadu roku 2011 převedl Karlovarský kraj na žádost městských zastupitelů plastiku císaře bezúplatně do majetku města Karlovy Vary.
Popis objektu
Barokní socha z hrubozrnného pískovce, 2 m vysoká, zachycuje císaře v pohybové barokní kompozici s typickými atributy své důstojnosti, říšským jablkem v pravé ruce a korunou na hlavě. Význam císaře pro město je vyjádřen dvěma knihami, symbolizujícími právní a statutární založení Karlových Varů, které císař přidržuje pod svou levou rukou. Postava v graciézním tanečním postoji je oděna ve zvlněný hermelínový plášť, splývající v barokním akcentu z ramen, který dodává pohybové kompozici větší dynamičnost. Plastika je postavena na nízkém nepravidelném hranolovém soklu. Pod ním je připojena bohatě profilovaná kartuš s reliéfem zachycujícím výjev z pověsti o založení lázeňského města.
Původně socha stávala na vysokém hranolovém podstavci s horní i spodní profilovanou mohutnou krycí deskou. Ne přední straně soklu bývala umístěna kartuše s reliéfem.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Bešťáková, K.-Gargula, M. 2005 : Carlsbad - Karlovy Vary: …místa známá i neznámá, Karlovy Vary, 47
Jelínková, K. 2008 : Sloup Nejsvětější Trojice v Karlových Varech a jeho autor, Bakalářská diplomová práce FF MU, Brno
Klsák, J.-Zeman, L. 2000 : Stará radnice v Karlových Varech, Historický sborník Karlovarska VIII, Karlovy Vary, 49/59
Poche, E. a kol. 1978 : Umělecké památky Čech 2 (K-O), Praha, 36