Úvod > Architektonické památky > Kojšovice - kaple Panny Marie Bolestné
Kojšovice - kaple Panny Marie Bolestné

Obecní kaple Panny Marie Bolestné byla postavena na počátku 19. století na návsi uprostřed vsi Kojšovice (Goschowitz). Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestala být kaple udržována a postupně chátrala. Na počátku 21. století proběhla částečná rekonstrukce sešlé kaple.
Obec: Kojšovice (Goschowitz)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: na návsi uprostřed vsi
GPS: 50°4'56.517"N, 13°0'24.484"E
Období vzniku: počátek 19. století
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: počátek 21. století
Památková ochrana: od 3. května 1958
Č. rejst. ÚSKP: 29905/4-909
Stav: zachovalé
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Obecní kaple Panny Marie Bolestné byla postavena na počátku 19. století podle návrhu neznámého architekta na okrouhlé návsi nedaleko bývalé obecní kašny pod návesním rybníkem uprostřed vsi Kojšovice (Goschowitz). Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestala být kaple využívána k církevním účelům, nebyla udržována a postupně chátrala. Vnitřní zařízení kaple bylo následně rozkradeno či zničeno.
Dne 3. května 1958 byla kaple Panny Marie Bolestné zapsána na státní seznam kulturních památek pod rejtř. č. 29905/4-909. Na počátku 21. století proběhla částečná rekonstrukce neudržované kaple, která byla tehdy nově zastřešena a omítnuta.
Popis objektu
Kamenná kaple na obdélném půdorysu s rovným závěrem a zkosenými nárožími, krytá původně plechovou, dnes eternitovou jehlancovou střechou s otevřenou oplechovanou sloupkovou zvoničkou na hřebeni, završenou jehlancovou stříškou s makovicí na vrcholu. Vstupní průčelí kaple je doplněno obdélným, polokruhově zakončeným vchodem. Podélné stěny kaple jsou prolomeny po jednom obdélném, polokruhově zakončeném okně. Vnější stěny kaple jsou členěny vpadlými lizénový rámci v omítce a završeny mohutnou vynesenou profilovanou korunní římsou pod střechou.
Vnitřní prostor kaple je sklenut mohutnou kupolovitou klenbou. V závěrové stěně kaple je situován polokruhově završený oltářní výklenek, ve zkosených stěnách kaple jsou umístěny další čtyři menší niky. Podlaha kaple je kryta cihlovou dlažbou.
Vnitřní zařízení kaple původně tvořilo lidové dřevěné vyřezávané pozdně barokní sousoší Piety z druhé poloviny 18. století, později polychromované, umístěné v oltářním výklenku. Na konzolách na stěnách kaple bývalo postaveno sedm drobných lidových dřevěných sošek světců z 19. století od místního řezbáře, mezi nimiž se nacházela 50 cm vysoká vyřezávaná jezdecká plastika sv. Martina s žebrákem a na protilehlé stěně 41 cm vysoká soška sv. Floriána s hořícím domem, dále pak plastika Spasitele. Dnes je interiér kaple prázdný, bez zařízení.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Gnirs, A. 1932 : Topographie der historischen und kunstgeschichtlichen Denkmale in den Bezirken Tepl und Marienbad, Brno, 109/110
Poche, E. a kol. 1978 : Umělecké památky Čech 2 (K-O), Praha, 80/81