přeskočit k navigaci »

Úvod > Architektonické památky > Korunní - kaple Nejsvětějšího Srdce Ježíšova

Korunní - kaple Nejsvětějšího Srdce Ježíšova

Korunní - kaple Nejsvětějšího Srdce Ježíšova |
 

Obec: Korunní (Krondorf)

Okres: Karlovy Vary

GPS: 50°20'50.035"N, 13°4'30.276"E

Stav: zaniklé

Přístupnost: zaniklé

Historie objektu

Pseudorománská kaple Nejsvětějšího Srdce Ježíšova z druhé poloviny 20. století stávala na terase nad silnicí ke Stráži nad Ohří na západním okraji obce Korunní (Krondorf). Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války přestala být kaple užívána a postupně chátrala. Ještě v roce 1947 udržovala kapli paní Zajícová z Korunní, která měla klíče. V roce 1972 byla kaple nakonec na rozkaz místního komunistického předsedy MNV Počinky zbořena, ačkoliv byla tehdy ještě v dobrém stavebním stavu. Poškozeny byly tehdy pouze dveře a okna objektu a vnitřní vybavení kaple bylo poničeno a rozkradeno. Během demolice kaple byly shozeny a zničeny i varhany. Nyní je místo po kapli zcela srovnáno a používáno jako pastvina, jen místy se zde nachází zbytky cihel a kamenů. Místo dnes označuje již pouze opěrná zeď z kamenů do výše asi 2,5 m s ozdobnými sloupky nad silnicí.

 

Popis objektu

Větší obdélná pseudorománská kaple s nárožními opěrnými pilíři, zakončenými věžicemi, krytá břidlicovou valbovou střechou s nadstavěnou hranolovou sloupkovou zvoničkou s vysokou jehlancovou stříškou nad průčelím. V závěru kaple býval připojen nízký odsazený obdélný presbytáře, krytý břidlicovou valbovou stříškou. Vstupní průčelí s obdélným, polokruhově zakončeným vchodem bývalo završeno trojúhelníkovým štítem s nikou se zdobeným ostěním v omítce v ose. Před vchodem do kaple bývala umístěna otevřená zaklenutá předsíňka se sedlovou stříškou s kamenným křížem na vrcholu, nesená dvojicí sloupů se zdobenými hlavicemi, přístupná čtyřmi schody. Podélné stěny kaple bývaly prolomeny dvojicí obdélných, polokruhově zakončených oken se zdobeným ostěním v omítce. Boční stěny presbytáře byly prolomeny po jednom obdélném okně. Vnější stěny kaple bývaly hladké, doplněné nárožní bosáží na pilířích, kamennou podezdívkou a profilovanou korunní římsou pod střechou.

 

Fotodokumentace

Korunní - kaple Nejsvětějšího Srdce Ježíšova | kaple Nejsvětějšího Srdce Ježíšova před rokem 1945
Korunní - kaple Nejsvětějšího Srdce Ježíšova | kaple Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Korunní v době před rokem 1945
Korunní - kaple Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Korunní | kaple Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v době před rokem 1945
Korunní - kaple Nejsvětějšího Srdce Ježíšova | opuštěná kaple Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Korunní na fotografii z roku 1963
 
 
 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 

Podobné objekty na Karlovarsku

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz