Úvod > Architektonické památky > Korunní - pomník obětem 1. světové války
Korunní - pomník obětem 1. světové války
Pomník obětem 1. světové války nechali od chebského sochaře Andrease Lugerta vystavět v roce 1926 obyvatelé vsí Korunní a Kamenec ve svahu při pravé straně silnice do Kamence asi 150 m severně od vsi Korunní (Krondorf). Slavnostní odhalení pomníku proběhlo dne 5. září 1926. V průběhu 50. let 20. století byl objekt neodborně přebudován na památník osvobození. Následně však neudržovaný pomník postupně zcela zchátral.
Objekt: pomník v podobě kamenné stély
Typologie: pomníky a památníky
Kategorie: architektonické památky
Obec: Korunní (Krondorf)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: při pravé straně silnice do Kamence asi 150 m severně od vsi
GPS: 50°20'59.272"N, 13°4'37.002"E
Období vzniku: 1926
Architekt: Andreas Lugert
Stavebník: obyvatelé vsí Korunní a Kamenec
Slavnostní odhalení: 5. září 1926
Období devastace: po roce 1945
Stav: zchátralé
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Pomník obětem 1. světové války nechali vystavět v roce 1926 obyvatelé vsí Korunní a Kamenec ve svahu při pravé straně silnice do Kamence naproti Gregerově skále (Greger Felsen) asi 150 metrů severně od vsi Korunní (Krondorf). Pozemek pro vybudování pomníku na rozhraní polností vsí Korunní a Kamence věnoval W. Ziener. Autorem pomníku byl sochař a kameník Andreas Lugert z Chebu. Kamenný blok byl přivezen z lesa „Wallerwalde“ u Kamence. Celkové náklady na vybudování objektu tehdy činily 6.000 korun. Pomník byl zřízen na památku 20 padlých zdejších obyvatel na frontách 1. světové války.
Slavnostní odhalení a vysvěcení dokončeného pomníku proběhlo poté v neděli 5. září 1926. V průběhu slavnosti zazpívala mládežnická kapela z Korunní spolu s kostelním sborem ze Stráže nad Ohří píseň složenou kapelníkem Josefem Themlem z Tocova speciálně pro tuto příležitost. Během odpoledního koncertu v lázních Korunní Kyselka prodávaly dívky fotografie nově odhaleného válečného pomníku.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být pomník udržován a postupně chátral. Nápisová desky se jmény padlých byla novými osídlenci odstraněna. Patrně v průběhu padesátých let 20. století byl pomník neodborně přebudován na památník osvobození. Na kamenné stéle byla osazena nová skleněná nápisová deska neznámé podoby a zbytek niky vyplněn maltou. Pod deskou byla barvou namalována československá státní vlajka a na kamenech vstupní branky červenou barvou datace 1945. U pomníku poté stávali čestnou stráž pionýři. Následně však neudržovaný pomník postupně zcela zchátral. V roce 2019 byla pokácena vzrostlá lípa, která již značně zastiňovala pohled na pomník.
Popis objektu
Pomník v podobě hrubě opracované monolitické kamenné stély. V horní části čelní pohledové strany kamene je osazen jednoduchý černý žulový kříž. Pod ním býval připevněn plastický reliéf vavřínových ratolestí složených do tvaru věnce. V mělkém plochém výklenku bývala původně vsazena obdélná syenitová nápisová deska. V horní části desky byl vyveden německý věnovací nápis: „Opfer des Weltkrieges / 1914-1918 aus der / Gemeinde Krondorf.“ (Oběti světové války 1914-1918 z obce Korunní). Následovalo 20 jmen padlých obyvatel ve dvou sloupcích:
Bartl Ludwig |
Bäckert Johann |
Grund Anton |
Glaser Josef |
Glaser Rudolf |
Glaser Wenzl |
Hasák Franz |
Hanl Josef |
Hergl Josef |
Hergl Daniel |
Lux Franz |
Melzer Josef |
Melzer Rudolf |
Siegl Hubert |
Schneider Franz |
Troharsch Ludwig |
Weber Rudolf |
Ziener Wenzl. |
Josef Trux |
Rudolf Schimm |
V průběhu druhé poloviny 20. století byla na místě odstraněné původní desky neuměle instalována menší černá skleněná nápisová deska dnes již neznámé podoby. Zbytek výklenku byl vyplněn maltou. Pod zbytky zničené novodobé desky jsou patrně zbytky barev po vymalované státní vlajce. V její spodní části byl vsazen novodobý kovový trn patrně pro zavěšení věnce.
U paty kamenné stély byla v přisekaném výklenku původně opřena další kamenná nápisová deska s německým dedikačním nápisem: „Gewidmet / von den Bewohnern von / Krondorf u. Stengles.“ (Věnováno obyvateli Korunní a Kamence). Kamenná stéla je postavena na nízkém hrubě opracovaném hranolovém kamenném soklu. V jeho pravém dolním rohu byla na bílém štítku vepsána autorská signatura: „LUGERT. EGER.“ Základnu pomníku tvoří jednoduchá hranolová kamenná deska.
Kolem ústřední kamenné stély je vyskládána zídka z lomového kamene na půlkruhovém půdorysu zakrojená do svahu za pomníkem. Křídla zídky se svažují směrem k přední části, kde původně navazovala kratší křídla k dvojici velkých přírodních kamenů mezi nimiž byl veden přístup k pomníku, uzavřený železným řetězem. Na přední straně kamene je červenou barvou namalována novodobá dělená datace „1945“. Mezi kameny je položen dnes patrně zasypaný nízký kamenný stupeň. Uprostřed půlkruhového prostoru před kamennou stélou byla v době vzniku zasazena dnes již odstraněná lípa. Terén je dnes značně navýšen zeminou a okrasným kamenivem.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Romana BERANOVÁ – Vladimír BRUŽEŇÁK – Tomáš KÁRNÍK – Josef MACKE – Jaroslav VYČICHLO, Stopy Velké války: pomníky 1. světové války a zajatecké tábory na území dnešního Karlovarského kraje, Sokolov 2018, s. 159.
Stanislav WIESER, Pomníky padlých ve válkách, zejména v té první světové válce, XVIII. Historický seminář Karla Nejdla, Karlovy Vary 2009, s. 95.