přeskočit k navigaci »

Úvod > Architektonické památky > Kozlov - pamětní deska obětem 1. světové války

Kozlov - pamětní deska obětem 1. světové války

Kozlov - pamětní deska obětem 1. světové války |

Pamětní deska obětem 1. světové války od akademického sochaře Antona Holeyho z Drahovic z roku 1933 je osazena v interiéru vstupní předsíně v přízemí věže gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie na západním okraji obce Kozlov (Kosslau). Slavnostní odhalení pamětní desky proběhlo dne 15. ledna 1933. Pamětní deska byla zřízena jako připomínka na celkem 47 padlých, zemřelých a ztracených občanů zdejší farnosti z obcí a vsí Kozlov, Pěčkovice, Mirotice, Pávice, Teleč, Dlouhá Ves a Sovolusky.

 

Objekt: kamenná nápisová deska

Typologie: pomníky a památníky

Kategorie: architektonické památky

Obec: Kozlov (Koßlau)

Okres: Karlovy Vary

Poloha: v interiéru kostela Nanebevzetí Panny Marie na západním okraji obce

GPS: 50°6'26.658"N, 13°1'30.294"E

Období vzniku: 1933

Architekt: Anton Holey

Slavnostní odhalení: 15. ledna 1933

Stav: zachovalé

Přístupnost: nepřístupné

Historie objektu

Pamětní deska obětem 1. světové války byla zhotovena v roce 1933 akademickým sochařem Antonem Holeyem z Drahovic a následně osazena na vnitřní východní stěně vstupní předsíně v přízemí věže gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie na západním okraji obce Kozlov (Kosslau). Slavnostní odhalení pamětní desky proběhlo dne 15. ledna 1933. Pamětní deska byla zřízena jako připomínka na celkem 47 padlých, zemřelých a ztracených občanů zdejší farnosti z obcí a vsí Kozlov, Pěčkovice, Mirotice, Pávice, Teleč, Dlouhá Ves a Sovolusky.

 

Popis objektu

Obdélná černá kamenná pamětní nápisová deska s vyrytým zlaceným německým textem: „Unseren im Weltkriege gefallenen Helden“ (Našim padlým hrdinům ve světové válce) v horní části a reliéfem železného válečného kříže uprostřed. Pod nápisem je umístěn seznam 47 padlých, zemřelých a ztracených občanů s datací skonu ve třech sloupcích. Seznam obsahuje jména 18 občanů Kozlova a 7 z Pěčkovic, 6 z Mirotic, 4 z Pávic, 10 z Teleče a Dlouhé Vsi a 2 ze Sovolusk.

V prvním sloupci jsou uvedena jména: „Kosslau: Pöpperl Wenzl, Klupp Karl, Würkner Paul, Pfeiffer Josef, Papsch Alfons, Klement Alois, Klement Anton, Pfeiffer Alois, Braun Anton, Braun Anton, Susanka Alois, Nürnberger Ludwig, Wettengl Rudolf, Treitl Leo, Lohwasser Eduard, Klement Albert, Kriwan Karl, Pfeiffer Franz, Kunz Franz“.

Ve druhém sloupci: „Miroditz: Kunz Franz, Strunz Franz, Spies Anton, Schämer Karl, Nürnberger Anton, Kunz Alois. Peschkowitz: Stein Anton, Klement Alois, Kunz Josef, Rosam Karl, Stieber Alois, Wufka Anton, Klement Johann“.

A ve třetím sloupci: „Pobitz: Garkisch Alois, Fritsch Ludwig, Kunz Alois, Grau Josef. Teltsch-Langendorf: Kunz Alois, Friedrich Ludwig, Häring Wenzl, Braun Alois, Seltner Richard, Herget Anton, Viehmann Anton, Laab Karl, Schubert Karl, Kandler Alois. Zobeles: Wied Rudolf, Fischer Edmund“.

Pod pamětní deskou je umístěna stylizovaná dřevěná polychromovaná klekací lavice.

 

Fotodokumentace

Kozlov - pamětní deska obětem 1. světové války | pamětní deska obětem 1. světové války v roce 2007
Kozlov - pamětní deska obětem 1. světové války | dřevěná klekací lavice pod pamětní deskou v roce 2007
 

Použitá literatura

Hrabcová, H.-Štochl, V.-Hron, M.-Fiala, J.-Kasalová, Š. 2008 : Stavebně historický průzkum - Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kozlově, Rokycany
Träger, G. 1993 : Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 103
Wieser, S. 2009 : Pomníky padlých ve válkách, zejména v té první světové válce, 95, XVIII. Historický seminář Karla Nejdla, Karlovy Vary, 89/99

 
 
 

Podobné objekty na Karlovarsku

 
 
 

© Památky a příroda Karlovarska 2009-2015 | autor: Jaroslav Vyčichlo | kontakt: vycichlo.jaroslav@gmail.com
creativecommons.org Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko TOPlist
Nová podoba webových stránek vznikla za finančního přispění Karlovarského kraje
Web vytvořilo Vertical Images s.r.o.

 
pamatkyaprirodakarlovarska.cz

Památky a příroda Karlovarska

E-mail: info@pamatkyaprirodakarlovarska.cz