Úvod > Architektonické památky > Krásno - kaple Panny Marie Sněžné
Krásno - kaple Panny Marie Sněžné
Původně klasicistní kaple Panny Marie Sněžné byla postavena v roce 1788 nad rozcestím při bývalé cestě do Bečova nad Teplou v polích asi 500 m jižně nad městem Krásno (Schönfeld). Roku 1919 byla kaple po zásahu bleskem novodobě obnovena. Po roce 1945 však přestala být kaple udržována a postupně chátrala. V roce 1991 byla provedena celková rekonstrukce zdevastovaného objektu, v následujících letech však neudržovaná kaple opět zcela zchátrala.
Objekt: klasicistní, novodobě upravená kaple
Typologie: sakrální stavby
Kategorie: architektonické památky
Obec: Krásno (Schönfeld)
Okres: Sokolov
Poloha: při polní cestě nedaleko silnice do Bečova nad Teplou asi 500 m jižně nad městem
GPS: 50°6'15.938"N, 12°47'34.665"E
Období vzniku: 1788
Architekt: neznámý
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: 1991
Znovuvysvěcení: červenec 1991
Stav: zchátralé
Přístupnost: přístupné exteriéry
Historie objektu
Původně klasicistní kaple Panny Marie Sněžné byla postavena v roce 1788 podle návrhu neznámého architekta na nízkém pahorku nad rozcestím při bývalé úvozové cestě do Bečova nad Teplou, nazývané dříve Streichergasse, v polích na návrší asi 500 metrů jižně nad městem Krásno (Schönfeld). Farou spadala kaple ke kostelu sv. Kateřiny v Krásně. Během silné bouře dne 19. září 1919 byla kaple zasažena bleskem a vyhořela. Následně byla poničená kaple patrně ve zjednodušené formě novodobě obnovena do dnešní podoby.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války však přestala být kaple udržována a postupně chátrala. Vnitřní zařízení kaple bylo následně rozkradeno či zničeno.
V roce 1991 byla díky iniciativě místních občanů provedena celková rekonstrukce zchátralé kaple. Zároveň byla obnovena původní cesta ke kapli, podél které byly tehdy vysázeny listnaté stromy. V červenci roku 1991 byla poté renovovaná kaple Panny Marie Sněžné znovu vysvěcena. V následujících letech však neudržovaná kaple opět zcela zchátrala, přístupová cesta zarostla a okolí kaple znovu zdevastováno pastvou dobytka.
Popis objektu
Klasicistní, novodobě upravená zděná kaple bez oken na obdélném podélném půdorysu o rozměrech 2,8 x 2,5 metru, krytá plechovou valbovou střechou s přesahem před vstupní průčelí kaple, vyneseným na nárožních zídkách, vytvářejících prostor 60 cm hluboké, otevřené předsíně. Kaple dosahuje výšky 4,6 metru. Vstupní severovýchodní průčelí kaple, prolomené obdélným, segmentem zakončeným portálem vchodu s dřevěným ostěním, zdůrazněným polokruhově zakončeným výklenkem před ním, je završeno dřevěným laťovaným trojúhelníkovým štítem s osazeným dřevěným křížkem s litinovou plastikou Ukřižovaného Ježíše Krista. Vstup do kaple je uzavřen jednokřídlými dřevěnými dveřmi a zdobnou kovanou mříží. Vnější stěny jsou hladce omítané, bez členění.
Vnitřní prostor kaple o rozměrech 1,4 x 1,1 metru býval původně zaklenutý, dnes je plochostropý, krytý dřevěným laťovaným stropem. Ve všech stěnách jsou situovány velké široké výklenky. Podlaha kaple je kryta kamennou dlažbou. Vnitřní zařízení kaple tvořila původně vysoká vyřezávaná barokní milostivá socha Panny Marie s Ježíškem z 18. století. Dnes je ve výklenku na vnitřní závěrové stěně kaple zavěšen obraz Korunované Panny Marie s Ježíškem v náručí, stojící ve vyřezané nice v kmeni listnatého stromu. Pod nikou je vyvedena datace 1677. Obraz je osazen v dřevěném vyřezávaném rámu.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Gnirs A. 1927: Topographie der historischen und Kunst-Denkmale in Böhmen. Der politische Bezirk Elbogen, Praha, 338/339
Prokop, V. - Smola, L. 2014: Sokolovsko. Umění, památky a umělci do roku 1945, Sokolov, 399