Úvod > Architektonické památky > Lažany - Michlův kříž
Lažany - Michlův kříž
Pískovcový kříž nechali vztyčit v 90. letech 19. století manželé Josef a Franziska Michlovi při cestě ze Štědré do Komárova v polích asi 1,5 km jižně od vsi Lažany (Laschin). Autorem kříže byl sochař Anton Mayer z Toužimi. Po roce 1945 však přestal být kříž udržován a postupně chátral, cesta postupně zanikla. Během 2. poloviny 20. století byl nakonec opuštěný objekt rozvalen a celé okolí zarostlo náletovými křovinami. V srpnu roku 2016 došlo k vykopání a znovuvztyčení nalezeného podstavce kříže.
Objekt: pískovcový kříž na podstavci
Typologie: boží muka a kříže
Kategorie: architektonické památky
Obec: Lažany (Laschin)
Okres: Karlovy Vary
Poloha: v lesíku u rybníku při v polích asi 1,5 kilometru jižně od vsi
GPS: 50°2'57.804"N, 13°5'36.168"E
Období vzniku: 90. léta 19. století
Architekt: Anton Mayer
Stavebník: Josef a Franziska Michlovi
Období devastace: po roce 1945
Rekonstrukce: srpen 2016
Stav: zdevastované
Přístupnost: volně přístupné
Historie objektu
Pískovcový kříž nechali vztyčit patrně v devadesátých letech 19. století manželé Josef a Franziska Michlovi z usedlosti čp. 38 v Lažanech zvané „bei untan Biatzka“ na okraji svého pole u rybníku při tzv. Komárovské cestě (Kumerauer Strasse) ze Štědré do Komárova v polích asi 1,5 kilometru jižně od vsi Lažany (Laschin). Autorem kříže byl snad sochař Anton Mayer z Toužimi. V době před rokem 1945 o kříž pečovala rodina tehdejšího majitele usedlosti čp. 38 Alfreda Michla.
Po nuceném vysídlení německého obyvatelstva po konci druhé světové války však přestal být kříž udržován a postupně chátral. Během následné kolektivizace zemědělství došlo v důsledku scelování pozemků ke zrušení původní cesty kolem kříže. Během druhé poloviny 20. století byl nakonec opuštěný a neudržovaný objekt rozvalen a vrcholový kříž odlomen, celé okolí kříže zarostlo náletovými křovinami.
Částečně zasypaný a zarostlý rozvalený podstavec kříže objevil v dubnu roku 2016 Jaroslav Vyčichlo při mapování a terénní dokumentaci památek na Štědersku. V srpnu roku 2016 poté přistoupil Spolek pro dokumentaci a obnovu památek Karlovarska k záchraně objektu. Vyřezány byly náletové křoviny a části rozvaleného podstavce vykopány a očištěny. Poškozený podstavec byl následně seskládán a vztyčen na upraveném původním základu. Při terénních úpravách byl v těsné blízkosti reliktů objektu objeven rozlámaný vrcholový kříž a část přední strany podstavce se začátkem věnovacího nápisu, která byla mechanicky odlomena při vylomení vrcholového kříže. Ve vzdálenosti asi 20 metrů byla v lesíku vykopána zrezlá litinová plastika Ukřižovaného Krista, kam byla patrně odhozena po rozvalení kříže. Spolek bude nyní ve spolupráci s obcí Štědrá pracovat na celkové obnově kříže a úpravě jeho okolí.
Popis objektu
Pískovcový kříž na podstavci. Na vrcholu podstavce býval osazen asi 60 cm vysoký vrcholový pískovcový kříž s jetelovým zakončením ramen. Na křížení ramen bývala na trnu osazena 25 cm vysoká, litinová plastika Ukřižovaného Ježíše Krista a nad ní vysekán nápis „INRI“ (zkratka latinských slov Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský).
Stupňovaný pískovcový podstavec kříže dosahuje celkové výšky 105 cm. V mělkém vpadlém obdélném rámci na přední straně horní části podstavce je vysekán německý věnovací nápis: „Erichtet zur / Ehre Gottes / von / Josef u. Franziska / Michl / aus Laschin No. 38 …“ (Zřízeno ke slávě Boží Josefem a Franziskou Michlovými z Lažan čp. 38). Na rozšířené spodní části horního dílu podstavce pak vysekán německý nápis: „Der Du auf diesem Wege gehts, / auch dieser führt den Tod Dich näher, / …“ další dva již špatně čitelné řádky Trägerová interpretuje zčásti jistě nepřesně jako: „schau nicht nur aufs Kreuz, / sondern zu Gott noch viel höher!“ (Ty, který kráčíš po této cestě, což tě také přibližuje smrti, nedívej se pouze na kříž, nýbrž k Bohu ještě mnohem výše!). Na pravé boční straně horní části podstavce je vysekán nápis: „Theusing“ (Toužim), odkazující snad na autora objektu, sochaře Antona Mayera z Toužimi.
Základnu podstavce kříže tvoří 40 cm vysoký sokl zdobený plastickým reliéfem se stylizovaným schématem skládaných kamenných kvádříků. Pod objektem se nachází základová deska, tvořená vyskládanými neopracovanými plochými kameny z místního svoru.
Fotodokumentace
Použitá literatura
Kolektiv 1971: Heimatbuch des Kreises Luditz, München, 534
Träger, G. 1993 : Denkmäler im Egerland. Kreis Luditz, Eichstätt, 324